TrustWallet – mobilny portfel kryptowalut

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 08:56, 18 sty 2024
TrustWallet – mobilny portfel kryptowalut

TrustWallet to jeden z prostych sposobów na zabezpieczenie twoich kryptowalut. W telefonie możesz zarządzać swoim portfolio krypto i kluczami prywatnymi. To tzw. hot wallet, który przechowuje tokeny w trybie online. Działa na podobnej zasadzie, co MetaMask, choć wielu inwestorów uważa, że TrustWallet ma prostszy interfejs. Jak obsługiwać jeden z głównych portfeli krypto?

👨‍🏫 Opinia eksperta:

Od strony technicznej TrustWallet jest łatwiejszy w obsłudze niż MetaMask, a więc to przemawia na jego korzyść – zwłaszcza, jeśli jesteś początkującym inwestorem krypto. Przede wszystkim aplikacja mobilna jest intuicyjna, co oznacza łatwe przechowywanie kryptowalut, a także ich obsługę, czyli odbieranie i wysyłanie. Przez kilka lat TrustWallet działał tylko jako aplikacja mobile, dopiero od niedawna obsługuje portfele na komputerze za pośrednictwem rozszerzenia do przeglądarki.

Co się chwali, to że w TrustWallet z automatu masz dostęp do tysiąca kryptowalut. Wystarczy przesunąć suwak, a token zostanie dodany do twojego portfolio, co pozwoli ci go odebrać na portfelu. Co więcej, TrustWallet obsługuje sieć Bitcoin, czego nie robi MetaMask. W tym przypadku możesz bezpośrednio z giełdy wysłać swojego BTC na TrustWallet – bez funkcji wrapped.

Analityk BrokerzyForex.pl

RodzajZabezpieczenieAplikacjaObsługiwane kryptowaluty
Portfel onlineHot walletHasło (6 znaków)Face IDTouch IDRecovery phrase (12 słów)iOSAndroidTokeny na sieci: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, BSC, Arbitrum, Polygon, Optimism, Avalanche

TrustWallet – co to?

TrustWallet to portfel, na którym możesz przechowywać swoje kryptowaluty. To jego główna funkcja, ale nie jedyna, ponieważ umożliwia on też staking tokenów i ich wymianę. Przede wszystkim TrustWallet zabezpiecza twoje kryptowaluty kluczami prywatnymi, czyli ciągiem 12 słów. To oznacza, że tylko ty masz do nich dostęp na blockchainie. TrustWallet działa na zasadzie decentralizacji – firma ta nie ma dostępu do twoich tokenów.

Portfele typu MetaMask, Ledger czy Trezor pozwalają na obsługę kryptowalut w sposób anonimowy. Na tej samej zasadzie działa TrustWallet. Otwierając portfel nie musisz podawać danych osobowych i przechodzić KYC, tak jak jest to chociażby na tradycyjnych giełdach typu Binance.

👉 Główne funkcje TrustWallet:

 • Przechowywanie kryptowalut w blockchainie za pośrednictwem słów kluczowych
 • Wymiana tokenów np. BTC na ETH
 • Staking kryptowalut – możliwość zarabiania na odsetkach od zamrożonych tokenów
 • Kupno krypto za tradycyjne waluty (kartą VISA/Mastercard)

💡 Większość użytkowników korzysta z TrustWallet traktując ten portfel jako bezpieczną przystań dla swoich kryptowalut. Co prawda operator ten oferuje opcje zakupu tokenów za tradycyjne waluty, ale w tym celu należy przejść weryfikację (KYC). Co więcej, opłaty za transakcję są na tyle wysokie, że jest to mało opłacalne. Dlatego inwestorzy chętniej kupują kryptowaluty na giełdach takich jak: Binance, ZondaCrypto czy Coinbase, a następnie przesyłają je na portfel.

Jak działa TrustWallet?

Portfel, który otworzysz za pośrednictwem TrustWallet, to twoje miejsce w blockchainie. Dzięki recovery phrase, a więc kluczom prywatnym będziesz miał dostęp do swoich kryptowalut również z innego urządzenia czy portfela. Co to oznacza? To że jeśli zgubisz telefon, na którym będziesz miał zainstalowany TrustWallet, to wcale to nie jest równoznaczne z tym, że stracisz swoje kryptowaluty. Znając klucze prywatne odtworzysz wallet na innym urządzeniu, co ponownie pozwoli ci zarządzać zgromadzonymi na tym adresie tokenami.

🔎 Zwróć uwagę na:

Jeśli posiadasz konto na scentralizowanej giełdzie np. Bybit, to po zakupie kryptowalut nie dysponujesz adresem i kluczami prywatnymi, które zabezpieczałyby twoje tokeny. De facto, to giełda je przetrzymuje. Korzystając z zewnętrznego portfela, jakim jest TrustWallet, to ty u siebie masz klucze, którymi szyfrujesz swoje kryptowaluty. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa, ponieważ dysponując recovery phrase tylko ty kontrolujesz posiadane tokeny. W sytuacji, gdy giełda zostałaby zhakowana – nie stracisz przetrzymywanych tam aktywów.

Alternatywą dla TrustWallet jest MetaMask. To portfel, który również działa na zasadzie decentralizacji oddając w twoje ręce klucze do zakupionych kryptowalut.

Jak otworzyć konto na TrustWallet?

Rejestracja w TrustWallet jest anonimowa. Tak naprawdę główne punkty tego procesu to:

 • utworzenie kluczy prywatnych,
 • zabezpieczenie protfela hasłem lub Face ID/Touch ID

Gdzie stworzysz portfel? TrustWallet działa za pośrednictwem aplikacji na iOS i Android, a także jako rozszerzenie do przeglądarek internetowych: Chrome, Brave, Opera, Edge.

Jeśli chcesz kontrolować swoje kryptowaluty za pośrednictwem własnego portfela TrustWallet, to poniżej dokładnie wyjaśniamy, jak to robić:

Instalacja portfela

TrustWallet najlepiej sprawdza się jako aplikacja mobilna. Odpowiednie oprogramowanie portfela znajdziesz w App Store (iOS) i Google Play (Android). Możesz zainstalować TrustWallet również z oficjalnej strony producenta trustwallet.com. Pamiętaj, aby nigdy nie pobierać oprogramowania ze stron trzecich, bo mogą być one zainfekowane wirusem, który próbowałby przechwycić twoje klucze prywatne.

Pierwszy krok instalacji, to pobranie na swoje urządzenie TrustWallet. Co dalej? Uruchomienie aplikacji i wybranie komunikatu: create a new wallet. W kolejnym oknie będziesz zobligowany do ustawienia hasła blokującego dostęp do apk, a następnie otrzymasz 12 słów, które będą szyfrować twoje kryptowaluty. Jeśli potwierdzisz je zgodnie z tym, co wyświetlało się na ekranie, to portfel zostanie aktywowany.

Rejestracja w TrustWallet krok po kroku:

 1. Zainstaluj aplikację TrustWallet na swoje urządzenie (wybierz tylko wiarygodne źródło: App Store, Google Play lub trustwallet.com)
 2. Uruchom aplikację i naciśnij przycisk: create a new wallet
 3. Ustaw hasło, którym zabezpieczysz aplikację
 4. Zapisz 12 słów kluczowych
 5. Potwierdź recovery phrase wprowadzając we wskazane miejsca poprawne hasła

Po zainstalowaniu aplikacji możesz wybrać również komunikat: I already have a wallet. To opcja dla tych użytkowników, którzy posiadają już słowa kluczowe i chcą odtworzyć swój portfel.

Rejestracja konta – klucze prywatne

🔎 Secret phrase, czyli słowa kluczowe, to najważniejszy punkt przy tworzeniu każdego portfela kryptowalut. To dzięki nim odzyskasz dostęp do swoich tokenów – pomimo tego, że stracisz telefon z TrustWallet. Dysponując tymi 12 słowami aktywujesz wallet w innym miejscu, a zgromadzone tam kryptowaluty będziesz mógł przesłać na inny adres.

Rejestrując się w TrustWallet pamiętaj, by nie kopiować secret phrase do pliku czy chmury online. Dlaczego? Dlatego, że wtedy twoje słowa kluczowe będą znajdować się w trybie online i będą łatwiejszym kąskiem dla potencjalnych hakerów. Najlepiej wybrać tradycyjny sposób, czyli zapisanie ich na kartce (robiąc kopię).

Obsługa portfela

TrustWallet obsługuje ponad 70 blockchainów, co oznacza, że na tym portfelu możesz przechowywać około 4.5 mln kryptowalut! Obligatoryjnie po zainstalowaniu tego portfela masz na saldzie dostępne trzy coiny:

 • Bitcoin (BTC)
 • Etherem (ETH)
 • Binance Coin (BNB)

Poza wyżej wskazanymi tokenami – w łatwy sposób dodasz te kryptowaluty, które cię interesują. Jak? Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz wyszukiwarkę i wpiszesz nazwę tokenu – zaznaczając suwak na zielono wprowadzasz kryptowalutę do obsługi w twoim portfelu.

Podstawowe ruchy, które wykonuje się na TrustWallet to: odbieranie i wysyłanie kryptowalut.  Jeśli chcesz wysłać dany token, to w zależności od sieci – zapłacisz tzw. gaz, czyli opłatę transakcyjną. Co więcej, każda sieć ma inną walutę przy rozliczeniach – na Arbitrum jest to ARB, a Optimism – token OP. Cena gazu determinowana jest przez czynniki rynkowe np. obciążenie sieci.

Bezpieczeństwo

🔐 W ustawieniach TrustWallet możesz dodatkowo zabezpieczyć swój portfel m.in. funkcją App lock. Co ona oznacza? To że automatycznie po wyjściu z aplikacji zostanie ona zamknięta w telefonie. To znacznie wpływa na bezpieczeństwo. Poza tym możesz ustawić logowanie przy użyciu Face ID lub Touch ID.

Ważne, by również ustawić transaction signing. Jeśli to zrobisz, to każdą transakcję będziesz musiał potwierdzić np. kodem logowania lub Face ID/Touch ID.

Jak zrobić wpłatę USD w Trust Wallet?

TrustWallet oferuje zakup kryptowalut za tradycyjną walutę, którą jest dolar amerykański. USD to jedyna opcja. Jeśli chcesz kupić krypto przez ten portfel, to musisz dysponować na koncie (do którego podpięta jest karta) środkami właśnie w tej walucie.

Jak zapłacisz za transakcję FIAT na krypto w TrustWallet? Do tego możesz użyć swojej karty płatniczej:

 • VISA
 • Mastercard

Kupując kryptowaluty przez TrustWallet musisz liczyć się z tym, że wtedy wymagana jest procedura KYC, a więc podanie wszystkich istotnych danych osobowych. Anonimowy zakup tokenów za tradycyjne pieniądze nie jest możliwy. Taką płatność obsługuje zewnętrzny operator (mercuryo), który nalicza wysoką opłatę. Dla przykładu za transfer 500 USD – prowizja wynosi 19 USD. 

Znacznie niższe opłaty za kupno kryptowalut stosują giełdy scentralizowane takie jak: Binance, ZondaCrypto i Bybit. Dlatego lepiej zrobić tam zakupy, a dopiero później przenieść środki na TrustWallet.

💳 Minimalna wpłata: 50 USD

💵 Maksymalny depozyt: 20 000 USD (na pojedynczą transakcję)

Jak wysłać i odebrać kryptowaluty z TrustWallet?

W głównym interfejsie aplikacji TrustWallet znajdują się dwie funkcje:

↪️ send

↩️ receive

Co one oznaczają? Za pośrednictwem pierwszego komunikatu możesz wysłać zgromadzone na portfelu kryptowaluty na inny adres np. giełdę lub portfel (MetaMask, Ledger, TrustWallet itd.) Druga opcja oznacza przyjęcie depozytu, a więc wpłatę kryptowalut na twój adres TrustWallet.

Jak to działa?

 • Jeśli chcesz odebrać kryptowaluty na TrustWallet, to naciśnij „receive”, a następnie skopiuj adres lub zeskanuj wyświetlany kod QR i wprowadź go w miejscu, z którego chcesz nadać przelew.
 • Jeśli chcesz wysłać kryptowaluty, to wejdź w „send”, a dalej wybierz token, który chcesz transferować, a następnie wpisz ilość – na koniec wprowadź adres portfela, na który ma być zrealizowany przelew.

Kryptowaluty obsługiwane przez TrustWallet

TrustWallet jest o tyle wygodniejszy w korzystaniu niż MetaMask, że obsługuje sieć Bitcoin. Dzięki temu normalnie możesz wysłać swojego BTC z giełdy na ten portfel. Poza tym TrustWallet obsługuje wszystkie sieci ERC 20 i ERC 721. Co to oznacza? To że wszystkie główne altcoiny możesz przechowywać właśnie na tym adresie. Nie musisz obawiać się tego, że któraś kryptowaluta nie będzie mogła być przetransferowana na TrustWallet.

🔑 Wybrane sieci obsługiwane przez TrustWallet:

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Litecoin
 • Binance Coin
 • Avalanhe
 • Arbitrum
 • Optimism
 • Polygon
 • Solana
 • Fantom

TrustWallet ma zainstalowanych setki kryptowalut. Jeśli jednak któregoś z coinów nie znajdziesz w tym szerokim portfolio, to możesz dodać go ręcznie – wpisując nazwę sieci, a także adres kontraktu (dane te pobierzesz m.in. ze strony coinmarketcap.com).

O TrustWallet

TrustWallet powstał w 2017 roku, a jego twórcą był ukraiński programista mieszkający w USA, Viktor Radchenko. Początkowo portfel służył do jego prywatnych celów, ale z czasem rozrosła się jego użyteczność. W 2018 roku TrustWallet został przejęty przez Binance, czyli największą scentralizowaną giełdę kryptowalut. Do dziś nie jest znana kwota transakcji. Binance w świecie krypto odgrywa fundamentalną rolę – nie dość, że dysponuje platformą o największym wolemenie transakcji, to na dodatek obsługuje sieć Binance Smart Chain.

Z oficjalnych informacji wynika, że z TrustWallet skorzystało ponad 60 milionów użytkowników.

Jak na razie interfejs portfela nie jest tłumaczony na polski. Dostępne języki to: angielski, niemiecki, chiński, rosyjski, japoński, brazylijski, koreański czy turecki.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.