Phantom wallet – portfel kryptowalut

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 08:27, 03 lip 2024
Phantom wallet – portfel kryptowalut

Phantom wallet to must have każdego, co inwestuje w kryptowaluty. To portfel, dzięki któremu możesz zarządzać najpopularniejszymi tokenami od Bitcoina i Ethereum aż po setki altcoinów.

Phantom wallet – co to?

To internetowy portfel do przechowywania kryptowalut. Phantom wallet obsługuje tokeny przede wszystkim na sieci Solana, ale też Ethereum, Polygon i Bitcoin. Dzięki temu uzyskujesz swoje miejsce w blockchainie, ponieważ posiadane kryptowaluty są na twoim adresie, a nie giełdzie. 

phantom wallet

Poza tym Phantom wallet pozwala na łączenie z setkami zdecentralizowanych aplikacji w ekosystemie Solana. Dodatkową funkcją tego portfela jest m.in. swapowanie tj. błyskawiczna wymiana kryptowalut np. SOL na Pyth.

Specyfikacja Phantom wallet:

RodzajZabezpieczenieAplikacjaObsługiwane kryptowaluty
Portfel online
Hot wallet
Hasło (8 znaków)
Recovery phrase (12 słów)
iOS
Android
Tokeny na sieci: Solana, Ethereum, Polygon, BTC

👨‍🏫 Opinia eksperta: 

Phantom to jeden z bardziej kompletnych portfeli krypto online na rynku. Dlaczego? Dlatego, że w jednym miejscu możesz zarządzać trzema, największymi kryptowalutami: BTC, ETH i SOL. Wszystko to sprawia, że dla tych aktywów nie musisz zakładać osobnych walletów, jak to było jeszcze kilka lat temu.

Phantom wallet jest coraz bardziej popularny. Jak wynika z najnowszych informacji – miesięcznie z tego portfela korzysta 7 milionów użytkowników. To jedna z najczęściej pobieranych aplikacji krypto.

Phantom wallet działa na podobnej zasadzie, co inne portfele internetowe:

Jak działa Phantom wallet?

Phantom wallet to twoje drzwi do świata Web 3. Rejestrując portfel automatycznie tworzysz swoje miejsce w blockchainie, czyli adresy kryptowalutowe na sieciach Solana, Ethereum, Polygon i Bitcoin. Jest ono zaszyfrowane ciągiem 12 słów, co oznacza, że będziesz mógł odtworzyć portfel na dowolnym urządzeniu. Pod warunkiem, że zachowasz recovery phrase, czyli właśnie 12 słów kluczowych.

🔎 Zwróć uwagę na:

Jeśli przechowujesz kryptowaluty na scentralizowanych giełdach takich jak Binance czy Bybit, to nie posiadasz recovery phrase. Umownie, to twoje środki, ale dopiero po wypłacie na własny adres – będziesz ich 100% posiadaczem. Wówczas atak hakerski na giełdę czy jej upadek nie pozbawią cię twoich kryptowalut. Dlatego profesjonalni inwestorzy krypto kupują tokeny na giełdach, ale później transferują je na swój portfel. Wszystko po to, by zapewnić aktywom największe bezpieczeństwo.

Korzystając z Phantom wallet tylko ty będziesz miał dostęp do swoich kryptowalut. Co więcej, to anonimowy portfel, co oznacza, że w trakcie rejestracji nie musisz podawać danych osobowych i przechodzić KYC.

Funkcje portfela Phantom:

 • Przechowywanie kryptowalut na sieci SOL, ETH, Polygon i BTC
 • Wymiana tokenów (swap)
 • Transferowanie krypto – możliwość wysyłania tokenów na inne adresy
 • Handel NFT
 • Łączenie ze zdecentralizowanymi aplikacjami
 • Staking tokenów Solana

Jak założyć portfel Phantom?

W przeciwieństwie do giełd online takich jak Binance czy Zonda Crypto – założenie walletu Phantom nie wymaga uzupełnienia formularza rejestracyjnego i weryfikowania tożsamości. A to oznacza, że dosłownie 2-3 minuty wystarczą, żeby stworzyć własny portfel kryptowalutowy.

phantom instalacja

Phantom wallet możesz zainstalować jako:

 • rozszerzenie do przeglądarki internetowej np. Chrome,
 • aplikację mobilną na system iOS lub  Android.

Poniżej wyjaśniamy, jak zarejestrować Phantom wallet.

Instalacja portfela

Przed pobraniem Phantom Wallet upewnij się, że robisz to z oficjalnej strony producenta: phantom.app. Odradzamy instalację portfela z innych odnośników, bo to może wiązać się z próbą oszustwa.

phantom wallet nowe konto

Na czym polega pierwszy etap? Po prostu pobierz Phantom wallet na swój komputer, a następnie zainstaluj aplikację jako rozszerzenie do przeglądarki. Dosłownie po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach będziesz mógł założyć portfel na blockchainie.

Rejestracja w Phantom wallet krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę phantom.app
 2. Naciśnij przycisk “download”
 3. Dodaj Phantom do rozszerzenia przeglądarki
 4. Wybierz “create a new wallet” (utwórz nowy portfel)
 5. Ustaw hasło do logowania
 6. Zapisz recovery phrase (12 słów kluczowych)
 7. Portfel został stworzony

Rejestracja konta – klucze prywatne

Podczas rejestracji Phantom wallet najistotniejszym momentem jest recovery phrase. To 12 słów, które musisz zapisać i schować (rekomendujemy nie przetrzymywać kluczy prywatnych online tj. na komputerze czy telefonie). 

recovery phrase phantom

Dlaczego to tak istotne? Dlatego, że dzięki nim możesz odtworzyć swój wallet na innym urządzeniu. Jeśli stracisz dostęp do telefonu czy komputera, to możesz ponownie zainstalować Phantom wallet, a następnie skorzystać z recovery phrase, żeby zalogować się do swojego portfela.

🔎 Phantom wallet, tak jak inny portfel online, MetaMask szyfruje kryptowaluty frazą seed złożoną z 12 słów. Dla porównania portfele sprzętowe (Ledger, Trezor) używają 24 słów. W obu przypadkach złamanie klucza prywatnego jest praktycznie niemożliwe.

Obsługa portfela

Phantom wallet to jeden z najprostszych w obsłudze portfeli krypto. Dlatego jest tak licznie pobierany przez inwestorów krypto.

Na starcie automatycznie do walletu dodane są cztery kryptowaluty:

 • Solana
 • Ethereum
 • Matic
 • Bitcoin

W każdej chwili możesz dodać nowe tokeny odbierając je na portfel Phantom. 

Co ważne – po tym, jak wykonasz wszystkie czynności na portfelu – pamiętaj, by wylogować się z konta. To o istotny nawyk, ponieważ to chroni twoje kryptowaluty przed szkodliwym oprogramowaniem, które mogłoby się znaleźć na twoim urządzeniu.

Phantom nie tylko umożliwia odbieranie i przechowywanie kryptowalut, ale też aktywny handel tokenami. Funkcja swap pozwala na wymianę posiadanych aktywów np. BTC na ETH itd. To dotyczy dowolnych assetów, które będziesz posiadał na portfelu. Dzięki temu nie musisz wysyłać kryptowalut na giełdę, żeby wykonać transakcje na rynku krypto.

Wykonując wymianę kryptowalut na Phantom wallet w podglądzie transakcji masz informacje o kursie i prowizji.

Jak wysłać i odebrać kryptowaluty z Phantom?

To portfel, który umożliwia ci o dowolnej porze odbiór lub wysyłkę kryptowalut. Do twojej dyspozycji są dwa komunikaty:

Send (wyślij) – wklej adres, na który chcesz otrzymać kryptowaluty (pamiętaj o tym, aby odnosił się do obsługiwanej sieci), a następnie wpisz wartość transferu i potwierdź transakcje przyciskiem. 

phantom sent

Receive (odbierz) – skopiuj adres lub kod QR adresu, a następnie wklej/zeskanuj go w odpowiednie miejsce, z którego będziesz robił przelew kryptowalut na portfel Phantom.

🌡️ Ważne!

Robiąc transakcje np. na sieci Solana musisz posiadać na koncie saldo w SOL, żeby pokryć opłatę sieciową. To dotyczy transakcji również na pozostałych blockchainach np. na Ethereum taką walutą jest ETH.

Kryptowaluty obsługiwane przez Phantom wallet

Phantom wallet obsługuje kryptowaluty na czterech blockchainach:

 • Solana
 • Ethereum
 • Polygon
 • Bitcoin

To oznacza, że spora część kryptowalut może być obsługiwana właśnie przez ten portfel. Dotyczy to również stablecoinów takich jak USDT, USDC czy DAI.

Co nowego w Phantom Wallet to możliwość odbierania i wysyłania Bitcoina, a także innych kryptowalut na sieci BRC-20. Dla przykładu – takiej funkcji nie ma MetaMask. Jeśli na tym wallecie chcesz przechować Bitcoina to najpierw musisz go zamienić na WBTC. W Phantom wallet możesz bezpośrednio operować swoim BTC.

Poza kryptowalutami na portfelu Phantom zarządzisz również NFT. Jeśli inwestujesz również na tym rynku, to wallet ten pozwoli ci wykonywać transakcje w oparciu o ten rodzaj aktywa.

Bitcoin na Phantom: czy działa?

Pod koniec 2023 roku Phantom wallet zaczął obsługiwać Bitcoina. Portfel ten wprowadził BTC, a także tokeny oparte na sieci BRC-20 i Ordinals. To ukłon w stronę tych inwestorów, którzy eksplorują przede wszystkim ekosystem Bitcoina.

Dzięki tej zmianie na portfelu Phantom przechowasz BTC. Takiego rozwiązania nie oferuje MetaMask, który obsługuje tokeny ERC-20. W tym przypadku Phantom jest bardziej kompletny – zwłaszcza dla konserwatywnych inwestorów, dla których Bitcoin wciąż stanowi istotne znaczenie.

Co powinieneś wiedzieć o portfelu Phantom?

✅ To główny wallet na sieci Solana

✅ Obsługuje też tokeny na blockchainach Ethereum, Polygon i Bitcoin

✅ Typ portfela: non-custodial (tylko ty masz dostęp do swoich kryptowalut)

✅ Pozwala na dodatkowe zabezpieczenie za pośrednictwem Ledgera

Rejestracja bez KYC

✅ Dostępny w przeglądarce i aplikacji mobilnej

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.