Stablecoiny

Na zmiennym rynku kryptowalut stablecoiny stanowią spokojną przystań. Co to za aktywa? Do czego służą stablecoiny i jak ich używać?

Stablecoin – co to?

💡 Z angielskiego stablecoin oznacza stabilną monetę. Na rynku krypto tak skategoryzowany token posiada korelację z tradycyjną walutą (najczęściej dolarem amerykańskim) lub innym aktywem np. złotem. Innymi słowy – jeden stablecoin USDT = 1 USD.

Stałą cechą kryptowalut jest ich zmienność – to dotyczy nawet największych tokenów takich jak Bitcoin i Ethereum. Stablecoiny stanowią bezpieczną przystań, ponieważ przejście do nich chroni cię przed zawirowaniami. Wielu inwestorów realizuje zyski właśnie do stablecoinów, by później ponownie użyć ich na kolejne zakupy kryptowalut.

🗨️ Ekspert wyjaśnia:

Tłumacząc najprościej – jeśli kupisz najpopularniejszego stablecoina, USDT, to jedna sztuka tego aktywa oznacza równowartość jednego dolara amerykańskiego. Innymi słowi USDT to cyfrowy dolar na rynku kryptowalut. Na podobnej zasadzie działa inny stablecoin – USDC.

Stablecoiny kupisz na popularnych giełdach krypto, a następnie możesz je wymienić na dowolne kryptowaluty. Platformy takie jak Binance, Bybit czy Zonda Crypto pozwalają wymienić PLN na stablecoina – w ten sposób uzyskasz ekspozycję na dolara.

Analityk BrokerzyForex.pl

Lista stablecoinów

Lwia część rynku należy do Tethera (USDT), czyli stablecoina o najwyższej kapitalizacji. To kryptowaluta, która dostępna jest u większości brokerów krypto.

StablecoinKapitalizacja rynkowaGiełdy
USDT94 943 537 720 USDBinance
Coinbase
Bybit
Kucoin
Crypto.com
USDC25 474 923 533 USDBinance
Bybit
Kraken
Kucoin
Coinbase
Kanga
Zonda Crypto
DAI5 217 035 562 USDBinance
Coinbase
Kraken
Bybit
Kucoin
Crypto.com
FDUSD2 036 330 016 USDBinance
TUSD1 900 224 525 USDBinance
Bybit
Kucoin
Kraken
Bitfinex

Do czego służą stablecoiny?

✔️ Do szybkiej wymiany kryptowalut

✔️ Jako zabezpieczenie przed wahaniami cenowymi

✔️ W celu posiadania ekspozycji np. na dolara lub złoto na rynku krypto

Rodzaje stablecoinów

Ze względu na rodzaj rezerw stablecoiny dzielimy na:

  • zabezpieczone tradycyjnymi walutami (1 token = 1 USD/EUR itd.)
  • zabezpieczona kryptowalutami (1 token = równowartość USD wyrażona w ETH/BTC)
  • zabezpieczone surowcami/kruszcami (1 token = 1 uncja złota)
  • algorytmiczne (tokeny kreowane na bazie smart kontraktów)

Tether (USDT)

🔒 Rodzaj zabezpieczenia: waluta FIAT (dolar amerykański)

Tether działa na takiej zasadzie, że każdy wymintowany token USDT powinien mieć pokrycie w jednym dolarze USD. To stablecoin, który funkcjonuje na rynku od 2014 roku. Kryptowaluta USDT jest emitowana przez prywatną firmę Tether LTD, która zarejestrowana jest na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

USD Coin (USDC)

🔒 Rodzaj zabezpieczenia: waluta FIAT (dolar amerykański)

To stablecoin, który powstał w oparciu o współpracę amerykańskiej giełdy Coinbase z firmą finansową Circle. USDC to konkurencja dla USDT. Ten stablecoin działa na rynku od 2018 roku. Ze względu na amerykańskie regulacje często słyszy się, że to najbezpieczniejszy stablecoin w świecie krypto. Ma on pokrycie w dolarze amerykańskim lub innych aktywach tradycyjnych np. obligacjach USA.

DAI

🔒 Rodzaj zabezpieczenia: kryptowaluty (Ethereum)

Stablecoin DAI działa na sieci Ethereum i właśnie ta kryptowaluta służy jako zabezpieczenie dla tego aktywa. DAI generowane jest za pośrednictwem użytkowników sieci, którzy korzystając ze smart contraktów blokują ETH, co wprowadza na rynek stablecoina. DAI funkcjonuje od 2017 roku – pod względem kapitalizacji to trzeci stablecoin na rynku.

PAX Gold

🔒 Rodzaj zabezpieczenia: złoto

To przykład stablecoina, który jest zabezpieczony nie dolarami, ani kryptowalutami, a złotem. Emitentem Pax Gold jest amerykańska firma Paxos Trust Company, która specjalizuje się w tokenizacji aktywów. Pojedynczy token Pax Gold odpowiada jednej uncji złota, które jest fizycznie magazynowane w skarbcach m.in. w Londynie.

Czy stablecoiny są w 100% bezpieczne?

I choć stablecoiny powstały po to, by całkowicie chronić nasz kapitał w krypto, to nie zawsze można im całkowicie ufać. Dlatego – polecamy dywersyfikację pomiędzy różnymi stablecoinami, by zachować maksimum bezpieczeństwa.

💡 Depeg – to sytuacja, gdy stablecoin traci powiązanie z dolarem amerykańskim. Jeśli jest on nieznaczny np. 1 USDT = 0.99 USD, to jest to normalna sytuacja na rynku i nie ma powodu do paniki. Problem robi się wtedy, gdy depeg się pogłębia.

W 2022 roku upadł algorytmiczny stablecoin UST o kapitalizacji 18 miliardów dolarów. Moneta ta była powiązana z ekosystemem Terra, a zabezpieczeniem tego stablecoina była kryptowaluta LUNA. Gdy pojawił się depeg na UST rozpoczęła się walka o jego powrót, co wiązało się z wybiciem dodatkowych tokenów LUNA. W efekcie kryptowaluta traciła na wartości, co tylko pogorszyło sytuację całego ekosystemu. Ostatecznie stablecoin UST upadł, co pociągnęło w dół cały rynek.

Wykres, który pokazuje, jak załamał się kurs stablecoina UST:

UST stablecoin

Stablecoiny za PLN: gdzie kupisz?

Stablecoiny takie jak USDT, USDC czy DAI kupisz bezpośrednio za polską walutę. To tak jakbyś wymieniał PLN na dolara amerykańskiego, który obowiązują na rynku krypto. Na dalszym etapie inwestowania w kryptowaluty będzie to pomocne, ponieważ stablecoina łatwiej wymienić na inny token.

👉 Giełdy, na których kupisz stablecoiny za PLN:

GiełdaMin. kwotaMetoda
Binance10 złZENVISA/Mastercard
Zonda Crypto10 złZENPrzelew bankowyVISA/Mastercard
Bybit45 złZENVISA/Mastercard
Kanga1 złBLIKZENPrzelew bankowy

Co warto wiedzieć o stablecoinach?

✅ Stablecoiny mają zabezpieczenie w realnych aktywach np. dolarze amerykańskim, złocie czy kryptowalutach

✅ Główne stablecoiny, czyli USDT i USDC są odzwierciedleniem dolara na rynku krypto

✅ 1 USDT = 1 USD

✅ Stablecoiny pozwalają na handlowanie kryptowalutami – możesz je wymieniać na inne tokeny np. BTC

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.