Portfele kryptowalut

Kryptowaluty możesz przechowywać na giełdzie, ale też na wyspecjalizowanych portfelach, które szyfrują twój adres w blockchainie. Istnieją dwa główne rodzaje portfeli: ciepłe i zimne. W tym miejscu dowiesz się, które wallety są najlepsze i jak ich używać!

👨‍🏫 Opinia eksperta:

Jeśli chcesz zmaksymalizować bezpieczeństwo swoich kryptowalut, to warto posiadać któryś z portfeli. Oczywiście najlepiej tokeny chronione są za pośrednictwem walletów sprzętowych takich jak Ledger czy Trezor. Portfele online również spełniają kryteria bezpieczeństwa, ale trzeba umiejętnie z nich korzystać. Dzięki takim walletom tylko ty masz dostęp do swoich kryptowalut – pod warunkiem, że znasz recovery phrase.

Analityk FxCuffs.pl

Najlepsze portfele krypto

Szukasz zabezpieczenia dla swoich kryptowalut? Sprawdź portfele, które zdały nasz egzamin związany z bezpieczeństwem:

PortfelTypKryptowalutyBitcoin
LedgerCold5000+TAK
TrezorCold7000+TAK
MetaMaskHot1 mln+NIE
TrustWalletHot4 mln+TAK

Zalety portfeli krypto

✅ Najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich środków

✅ Dostęp do kryptowalut z każdego zakątka świata (środki znajdują się poza giełdami)

Czym są portfele do kryptowalut?

Tak jak zwykłe portfele służą do przechowywania tradycyjnych pieniędzy, tak wallety krypto są przeznaczone do przetrzymywania kryptowalut. W tym przypadku mówimy jednak o portfelu na blockchainie, dzięki któremu generujesz własny adres na sieci. Co to oznacza? To że w tym określonym miejscu będą gromadzone wszystkie kryptowaluty, które wyślesz na adres swojego portfela.

Każdy portfel krypto szyfrowany jest za pośrednictwem recovery phrase. To słowa klucz, które dają dostęp do twoich środków zgromadzonych na adresie blockchain. Dzięki temu odzyskasz kryptowaluty (odtworzysz portfel) w kryzysowej sytuacji np. gdy utracisz wallet (zgubisz/zniszczysz Ledger).

Ze względu na typy portfeli dzielimy je na:

  • internetowe (tzw. hot wallet),
  • sprzętowe (tzw. cold wallet).

Poniżej szczegółowo tłumaczymy, na czym polegają oba te rodzaje portfeli kryptowalut.

Jak działają?

Jeśli masz założony portfel kryptowalutowy, to tylko ty masz do niego dostęp. Blockchain jest anonimowy, dlatego nie potrzebujesz KYC (podawania danych osobowych), żeby otworzyć wallet. Najważniejsze w tym wszystkim, to prawidłowe zapisanie recovery phrase, czyli ciągu 24 lub 12 słów, które są szyfrem dla twoich kryptowalut.

🔎 Ważne!

Portfele krypto najczęściej służą do przechowywania kryptowalut w dłuższym terminie. Większość inwestorów kupuje coiny na giełdach takich jak Binance czy ZondaCrypto. Dopiero później wysyłają je na portfel, by mieć nad nimi pełną kontrolę.

Zapomniane hasło do logowania czy zgubiony portfel sprzętowy – to nie musi oznaczać utraty kryptowalut. Dlaczego? Dlatego, że jeśli dysponujesz słowami kluczowymi, to odtworzysz adres/portfel na innym urządzeniu/oprogramowaniu. To właśnie z tego powodu podkreślamy znaczenie recovery phrase.

Zimne portfele (cold wallet)

Ze względu na funkcjonalność, to najbezpieczniejsza forma przechowywania kryptowalut. Zimne portfele, czyli sprzętowe to fizyczne potwierdzenie każdej transakcji. O co chodzi? O to, że jeśli chcesz odebrać lub wysłać kryptowaluty, to musisz to zaaprobować na swoim urządzeniu (Ledger lub Trezor). Przechowując w bezpiecznym miejscu portfel i recovery phrase – nie ma opcji, by twoje konto z kryptowalutami zostało zhakowane.

Dysponując zimnym portfelem – słowa klucz trzymane są offline. W tym momencie to najlepsze zabezpieczenie kryptowalut.

Ledger

To portfel sprzętowy, który na pierwszy rzut oka jest podobny do dysku przenośnego typu pendrive. Jeśli otworzysz wallet krypto za pośrednictwem Ledgera, to do autoryzacji każdej transakcji będziesz potrzebował tego urządzenia. Dlatego tego rodzaju portfel określa się mianem „zimny”. 

  • Gdzie kupić? Strona Ledger.com
  • Obsługiwane kryptowaluty: BTC, ETH, stablecoiny + 5000 altcoinów
  • Bezpieczeństwo: recovery phrase (24 słowa) + kod PIN (zabezpieczenie urządzenia)
ModelCenaRodzajBezpieczeństwo
Nano S356 złSprzętowy5/5 ⭐
Nano X686 złSprzętowy5/5 ⭐

Według najnowszych statystyk Ledger posiada ponad 6 milionów użytkowników. Firma (z Francji) oferuje portfele krypto od 2015 roku. 

Trezor

Trezor to drugi z polecanych przez nas portfeli kryptowalut, który przechowuje środki offline. Działa bardzo podobnie, co Ledger, a obsługa różni się tylko oprogramowaniem. W przypadku tego walletu również każdy ruch na koncie (transfer kryptowalut) musisz potwierdzić fizycznym urządzeniem – to właśnie dzięki temu Trezor jest tak bezpieczny przed atakami z zewnątrz.

  • Gdzie kupić? Strona Trezor.io
  • Obsługiwane kryptowaluty: BTC, ETH, stablecoiny + 7000 altcoinów
  • Bezpieczeństwo: recovery phrase (24 słowa) + kod PIN (zabezpieczenie urządzenia)
ModelCenaRodzajBezpieczeństwo
One69 EURSprzętowy5/5 ⭐
T219 EURSprzętowy5/5 ⭐

Pierwszy Trezor pojawił się na rynku w 2014 roku. Producent tego urządzenia główną siedzibę posiada w Pradze.

Ciepłe portfele (hot wallet)

Portfel sprzętowy (cold wallet) musisz fizycznie nabyć, co wiąże się z opłatą. Hot wallet jest darmowy, bo działa za pośrednictwem internetu – zwykle jako rozszerzenie do przeglądarki lub aplikacja mobilna. Dlaczego mówi się ciepły portfel? Dlatego, że klucze prywatne przetrzymywane są online, a to nieco redukuje poziom bezpieczeństwa. Mimo wszystko i tak miliony inwestorów krypto korzysta z takich portfeli jak MetaMask i TrustWallet.

MetaMask

To portfel, o którym każdy inwestor krypto prędzej czy później usłyszał. MetaMask obsługuje kryptowaluty na blockchainie Ethereum, a w ostatnim czasie wprowadził wiele dodatkowych opcji m.in. kupno tokenów za tradycyjne waluty np. dolara amerykańskiego. Główną funkcją MetaMask pozostaje jednak przechowywanie tokenów, dzięki decentralizacji. W przypadku tego portfela recovery phrase liczy 12 słów.

MetaMask działa jako rozszerzenie do przeglądarki (Chrome, Edge, Opera) lub aplikacja na smartfon (iOS, Android). W korzystaniu z tego portfela istotne jest to, żeby nie zapisywać słów kluczowych na komputerze, tylko trzymać je na zewnątrz np. na kartce. Co więcej, trzeba dbać o higienę urządzenia, aby nie zostało zainfekowane przez żaden wirus, który próbowałby przejąć twoje kryptowaluty.

RodzajObsługaAplikacjaBezpieczeństwo
OnlineSieć ERC 20Sieć ERC 721iOSAndroid4/5 ⭐

Twórcy MetaMask swoją siedzibę posiadają w Nowym Jorku. Szacuje się, że z portfela skorzystało ponad 30 milionów użytkowników.

TrustWallet

TrustWallet to alternatywa dla MetaMask, bo to również portfel online do kryptowalut. Pierwotnie działał tylko za pośrednictwem aplikacji mobilnej, ale teraz możesz z niego korzystać również z poziomu przeglądarki (jako rozszerzenie). Przewagą TrustWallet nad MetaMask jest to, że pozwala on na obsługę większej liczby tokenów m.in. Bitcoina (w przypadku MetaMask możesz przechowywać WBTC).

Co więcej, TrustWallet, tak jak MetaMask, pozwala też na zakup kryptowalut bezpośrednio za dolary amerykańskie. W obu jednak przypadkach trzeba pamiętać o tym, że prowizje za transakcje są znacznie wyższe niż na tradycyjnych giełdach krypto.

RodzajObsługaAplikacjaBezpieczeństwo
OnlineSieć ERC 20Sieć ERC 721Sieć BTC, LTCiOSAndroid4/5 ⭐

TrustWallet deklaruje, że z jego usług skorzystało aż 60 milionów użytkowników. Portfel ten został stworzony przez ukraińskiego programistę, ale później szybko został przejęty przez największą giełdę kryptowalut, Binance.

Giełdy kryptowalut – alternatywa dla portfeli

Na scentralizowanych giełdach (CEX) takich jak Binance, Coinbase czy ZondaCrypto nie tylko kupisz kryptowaluty, ale też możesz je przechowywać (bez dodatkowych opłat). W takiej sytuacji to jednak nie ty dysponujesz kluczami prywatnymi, a giełda. Co to oznacza? W razie ataku hakerskiego możesz stracić te tokeny, podobnie w sytuacji upadku któreś z platform (przykładem historia giełdy FTX z 2022 roku).

Brokerzy krypto robią wiele, żeby zabezpieczyć konta użytkowników przed atakami z zewnątrz. Dlatego oferują weryfikację dwustopniową, a także dodatkowe sposoby na szyfrowanie dostępu do portfolio.

#1 Binance

Binance to największa giełda krypto. Co na to wskazuje? Liczba użytkowników (ponad 150 mln) i średni wolumen transakcji. Co wyróżnia Binance, to jeśli już dochodziło do ataków i wykradania kryptowalut, to platforma ta zawsze zwracała środki użytkownikom. Tak było w 2022 roku, kiedy to z giełdy wykradziono około 100 mln dolarów w kryptowalutach.

  • Podstawowe zabezpieczenie: dwustopniowa weryfikacja (kod SMS i kod e-mail)
  • Dodatkowe możliwości: Google Authenticator lub klucz sprzętowy
  • Aplikacja: biometria
KryptowalutyWpłaty/wypłatyMin. depozytOpłata za konto
+500ZENVISA/MastercardGoogle PlayApple Pay10 złbrak

#2 Coinbase

Coinbase to największy broker krypto w USA, a spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie. Wszystko to powoduje, że platforma wyróżnia się przejrzystością i dużą wiarygodnością. Dlatego uważa się, że to jedna z najbezpieczniejszych giełd na rynku.

Podstawowe zabezpieczenie: dwustopniowa weryfikacja (kod SMS)

Dodatkowe możliwości: Google Authenticator lub klucz sprzętowy

Aplikacja: biometria

KryptowalutyPłatnościMin. depozytOpłata za konto
+350Przelew bankowyVISA/Mastercard1.99 EURbrak

#3 ZondaCrypto

ZondaCrypto podlega prawu Unii Europejskiej. To podmiot, który działa nie tylko w Polsce, ale też krajach zachodnich takich jak Niemcy, Hiszpania i Włochy. Lwia część zespołu ZondaCrypto pochodzi z Polski. To broker krypto dostosowany do naszych realiów.

Podstawowe zabezpieczenie: dwustopniowa weryfikacja (kod e-mail)

Dodatkowe możliwości: Google Authenticator 

Aplikacja: biometria

KryptowalutyPłatnościMin. depozytOpłata za konto
+50Przelew bankowyZEN10 złbrak

Zalety giełd krypto

Proste i szybkie transakcje: kupno/sprzedaż kryptowalut

Czytelny interfejs: wystarczy kilka kliknięć, żeby kupić/sprzedać token

Brak opłat za przechowywanie kryptowalut

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.