Ledger – portfel do kryptowalut

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 09:35, 10 sty 2024
Ledger – portfel do kryptowalut

Jeśli nie chcesz przechowywać online kluczy prywatnych do swoich kryptowalut, to portfel Ledger jest właśnie dla ciebie. To cold wallet, dzięki któremu twoje cyfrowe waluty są zabezpieczone przed hakerami w internecie. Ledger to najpopularniejszy portfel do kryptowalut, a w tym miejscu dowiesz się jak działa i jak się nim posługiwać?

👨‍🏫 Opinia eksperta: 

Ledger to dodatkowy koszt zakupu, ale moim zdaniem inwestycja ta jest warta świeczki. Dlaczego? Dlatego, że w tym momencie to najlepsze zabezpieczenie kryptowalut. Klucze prywatne nie są przechowywane online, a to uodparnia twoje środki na jakieś ataki z zewnątrz. Giełdy krypto dobrze sprawdzają się w handlu, a więc w zakupie i sprzedaży tokenów. Jeśli chcesz trzymać swoje coiny przez dłuższy czas, to rekomenduję cold wallet, taki właśnie jak Ledger.

Analityk BrokerzyForex.pl

Czym jest Ledger?

Na pierwszy rzut oka Ledger wygląda jak…pendrive. To jednak nie jest pamięć USB, a portfel sprzętowy do kryptowalut. Dzięki nie mu offline możesz przechowywać Bitcoina, Ethereum i pozostałe tokeny ze świata blockchain. A to, że portfel Ledger chroni twoje klucze prywatne bez połączenia z internetem oznacza jeszcze większe bezpieczeństwo.

💡 Do czego służy Ledger?

Do przechowywania kryptowalut.

Posiadając Ledger możesz wysłać na jego adres zakupione na dowolnej giełdzie (np. Binance) kryptowaluty. W ten sposób twoje tokeny nie będą znajdować się u brokera, a na twoim fizycznym portfelu. To zdecydowanie bezpieczniejsze, ponieważ dysponując kluczami prywatnymi, to ty u siebie chronisz posiadane kryptowaluty, a nie zarządza nimi giełda. W razie upadłości brokera czy ataku hakerskiego nie musisz drżeć o swoje coiny, ponieważ masz je na zewnętrznym portfelu.

Jak działa Ledger?

Za pośrednictwem Ledgera tworzysz adres w sieci blockchain, na którym możesz przechowywać swoje kryptowaluty. Co to oznacza? To że dostęp do niego masz tylko przy użyciu swojego Ledgera. Adres ten odtworzysz również na innym portfelu (jeśli zgubisz/stracisz Ledger), ale do tego musisz dysponować kluczami prywatnymi tzw. frazą seed, a więc ciągiem 24 słów (więcej o tym piszemy w dalszej części recenzji).

Główne ruchy, które wykonasz za pośrednictwem Ledgera:

👉 odbierzesz kryptowaluty z giełdy,

👉 prześlesz kryptowaluty na inny adres blockchain np. portfel sprzętowy lub giełdę.

Posługiwanie się Ledgerem wcale nie ogranicza twoich ruchów inwestycyjnych tj. sprzedawania lub kupowania kryptowalut. Dysponując kontem na giełdzie Binance czy ZondaCrypto możesz błyskawicznie przesłać swoje kryptowaluty z Ledgera na adres brokera, żeby je np. spieniężyć. W takiej sytuacji zapytasz: po co ci Ledger, skoro krypto można trzymać również na giełdzie? Odpowiadamy: dla bezpieczeństwa. Pamiętaj, że konto u brokera może zostać zhakowane i okradzione. Wówczas stracisz swoje wszystkie aktywa.

Na podobnej zasadzie, co Ledger działają inne zewnętrzne portfele krypto:

  • Trezor
  • CoolWallet Pro
  • KeepKey

Konfiguracja portfela Ledger: pierwsze kroki

Gdy już wejdziesz w posiadanie Ledgera, to przed wysłaniem na niego kryptowalut, musisz urządzenie to odpowiednio skonfigurować. To właśnie podczas tej czynności poznasz recovery phrase, dzięki której będziesz miał dostęp do swoich kryptowalut – nawet w takich ekstremalnych sytuacjach jak zgubienie Ledgera czy jego uszkodzenie.

Unboxing

🛒 Jeśli chcesz mieć pewność, że twój Ledger jest bezpieczny i nie jest w żaden sposób zhakowany, to kup go na oficjalnej stronie firmy – ledger.com. Wówczas otrzymasz przesyłkę z jednego z zagranicznych magazynów Ledgera (czas oczekiwania 3-5 dni).

Co znajduje się w paczce ze świeżo zakupionym Ledgerem?

  • Kabel USB C
  • Portfel sprzętowy
  • Kartka do zapisania recovery phrase

Ledger Nano S plus łączy się z twoim urządzeniem poprzez kabel USB C. W ten sposób uruchomisz portfel. W przypadku wersji Nano X – możesz go aktywować poprzez bluetooth.

Oprogramowanie Ledger Live

Do obsługi Ledgera musisz pobrać program Ledger Live (z oficjalnej strony ledger.com). To właśnie za pośrednictwem tego oprogramowania aktywujesz portfel i klucze, dzięki czemu będziesz mógł zarządzać swoimi kryptowalutami na tym urządzeniu.

Po instalacji programu Ledger Live możesz podpiąć do komputera portfel sprzętowy, żeby przejść przez konfigurację swojego urządzenia. Co ciekawe, Ledger Live występuje też jako aplikacja mobilna na systemy Android i iOS. W takiej sytuacji możesz skonfigurować portfel przy użyciu komputera lub smartfona.

Uruchomienie portfela

Na portfelu Ledger znajdują się dwa przyciski, którymi możesz przesuwać pozycje w lewo i prawo. Naciskając oba jednocześnie – wybierasz/akceptujesz komunikat (działa na zasadzie „enter”).

Konfigurując Ledger pierwsze co musisz zrobić to ustawić kod PIN (czterocyfrowy), który zabezpieczy dostęp do twojego portfela. Gdy go zapiszesz, to kolejnym punktem będzie recovery phrase, a więc seed. Na ekranie nowego Ledgera będą pojawiać się kolejne słowa, które musisz zapisać (najlepiej na fizycznej kartce papieru – tak żeby nie były dostępne online). Jeśli przebrniesz przez ten etap konfiguracji, to tym samym aktywujesz swój adres na blockchainie.

Domyślnie Ledger Nano S Plus ma zainstalowane następujące aplikacje:

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Polygon
  • Binance Smart Chain

Zarządzając portfelem w programie Ledger Live możesz wprowadzić na portfel kolejne aplikacje kryptowalut np. Ripple, Cardano czy Optimism.

Seed – słowa klucz, o których musisz pamiętać!

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas konfiguracji Ledgera? Przede wszystkim na poprawne zapisanie recovery phrase. To ciąg 24 słów, który szyfruje twoje kryptowaluty w blockchainie. Pozwoli ci to odzyskać twoje aktywa w sytuacji, gdy stracisz Ledger. Co wtedy? Przy użyciu tych słów (seed/recovery phrase) możesz odtworzyć adres na innym portfelu i zarządzać swoimi kryptowalutami.

🔐 Co istotne – żeby nie paść ofiarą ataku hakerskiego, najlepiej przetrzymywać recovery phrase fizycznie tj. nie na komputerze czy telefonie. Rekomenduje się zapisanie słów na kartce, zrobienie 2-3 kopii i schowanie ich w różnych miejscach. Wszystko po to, żeby w razie niespodziewanej sytuacji odzyskać zgromadzone kryptowaluty.

Jak wysłać kryptowaluty z giełdy na portfel?

Inwestorzy, którzy przetrzymują kryptowaluty na portfelu Ledger giełdy online traktują jako miejsce, w którym kupują tokeny, a następnie je sprzedają. W ten sposób aktywa u brokera znajdują się dość krótki czas.

Binance, ZondaCrypto czy Coinbase pozwalają na łatwy zakup kryptowalut za tradycyjne pieniądze. Nie musisz jednak przetrzymywać tokenów na saldzie u brokera, bo możesz je transferować na Ledger. Jak?

Każda giełda kryptowalut umożliwia wypłatę tokenów na zewnętrzny adres. Wystarczy, że u brokera zainicjujesz wypłatę tokenów, a w miejscu na adres skopiujesz ten, który wyświetli się na twoim Ledgerze (i oprogramowaniu Ledger Live).

💸 Wypłata krypto na portfel krok po kroku:

  1. U swojego brokera zleć wypłatę kryptowalut
  2. Podłącz Ledger do komputera/telefonu i w programie Ledger Live naciśnij „receive”
  3. Wybierz kryptowalutę, którą chcesz otrzymać, a następnie skopiuj adres, na który mają być wysłane tokeny
  4. Wklej adres z Ledgera do brokera, który realizuje wypłatę
  5. Potwierdź transakcję zgodnie z komunikatami giełdy

Po krótkim czasie oczekiwania powinieneś odebrać kryptowaluty na swojego Ledgera – w oprogramowaniu Ledger Live wyświetli się twoje saldo i historia transakcji.

Jak przesłać kryptowaluty z portfela na giełdę?

W każdej chwili możesz wysłać kryptowaluty zgromadzone na Ledgerze do brokera, żeby je np. sprzedać lub wymienić na inne tokeny. Jak to zrobić?

Na giełdzie online np. Binance musisz wybrać pole „wpłać”, a następnie określić, jaką kryptowalutę chcesz zdeponować na swoje saldo. Broker wyświetli adres blockchain, na który powinieneś zrobić przelew. Co dalej? W swoim Ledgerze (za pośrednictwem Ledger Live) wyślij kryptowalutę na wskazany przez brokera adres. W ciągu kilku minut na twoim saldzie giełdowym powinny pojawić się transferowane tokeny.

🔎 Pamiętaj!

Odbierając kryptowaluty na Ledgera, czy wysyłając je na giełdę sprawdź dokładnie adres czy w obu miejscach wyświetla się taki sam, jak na urządzeniu i u brokera. Jeśli tak, to możesz inicjować przelew. Natomiast w sytuacji, gdy zostanie on pomylony, to utracisz kryptowaluty, ponieważ zostaną one transferowane na inny wallet.

Ledger Nano S Plus

Ledger Nano S PlusSzczegóły
Cena356 zł
Główne kryptowalutyBitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Arbitrum, Cardano, Polkadot
Liczba kryptowalut5000+
NFTTak
CertyfikatCC EAL5+
BluetoothNie

⭐ Opinia:

Jedyne minusy portfela Ledger Nano S Plus, to że nie można nim zarządzać poprzez aplikację na iOS, a także brak wbudowanej baterii. Co to oznacza? To że portfel działa tylko po podłączeniu przez kabel USB C. Poza tym spełnia on wszystkie oczekiwania inwestorów krypto: przechowuje tysiące tokenów, a także pozwala gromadzić NFT. Co więcej, jest znacznie tańszy od Ledgera Nano X.

Ledger Nano X

Ledger Nano X PlusSzczegóły
Cena686 zł
Główne kryptowalutyBitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Arbitrum, Cardano, Polkadot
Liczba kryptowalut5500+
NFTTak
CertyfikatCC EAL5+
BluetoothTak

⭐ Opinia

Ledger Nano X może łączyć się z komputerem lub telefonem poprzez bluetooth, co oznacza, że nie zawsze musisz go podpinać do kabla. Co więcej, możesz nim sterować za pośrednictwem aplikacji na iOS i Android (Ledger Nano S Plus – tylko Android). W ogólnym rozrachunku może to dawać większy komfort zarządzania kryptowalutami, choć to już kwestia indywidualna. Dla przykładu: nie wszyscy chcą obsługiwać Ledger telefonem, bo wolą komputerem.

Nano S Plus vs Nano X: który wybrać?

  • Jeśli chcesz zarządzać portfelem poprzez smartfon (bez kabla) – wybierz Ledger Nano X
  • Jeśli wolisz korzystać z Ledgera w tradycyjny sposób (kablem USB C) – wybierz Ledger Nano S Plus
  • Jeśli szukasz tańszej opcji na przechowywanie kryptowalut (nie zwracasz uwagi na dodatkowe funkcje tak jakie bluetooth) – wybierz Ledger Nano S Plus

O firmie Ledger

Firma Ledger deklaruje, że posiada ponad 6 milionów klientów. A to oznacza, że tyle osób zakupiło ten portfel do kryptowalut. Pierwszy produkt marki Ledger pojawił się na rynku w 2015 roku – był to Ledger Nano S (nie jest już w oficjalnej sprzedaży). Od tamtej pory portfel ten przechodził kilka modyfikacji. Jego najnowsza wersja to Ledger Nano X.

Portfele Ledger posiadają certyfikat CC EAL5+. Co on oznacza? To jeden z najwyższych poziomów zabezpieczenia w systemach IT. Co więcej, Ledger stosuje chipy secure element, które są wykorzystywane m.in. w kartach kredytowych i paszportach.

Ledger, jako firma, działa od 2014 roku. Zatrudnia około 700 pracowników, a główna siedziba znajduje się we Francji. Poza tym Ledger posiada biura w Londynie, Portland i Singapurze.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.