Jak i gdzie kupić Bitcoina?

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 08:30, 31 sty 2024
Jak i gdzie kupić Bitcoina?

Zakup Bitcoina wcale nie jest taki trudny, jak początkowo może ci się wydawać. Wystarczy, że otworzysz konto na odpowiedniej giełdzie, która oferuje handel kryptowalutami. Później już tylko z górki, bo dowolnie możesz wymieniać tradycyjne waluty właśnie na BTC. Poniżej wyjaśniamy, jak bezpiecznie kupić Bitcoina!

Kupno BTC na skróty:

 1. Otwórz konto na polecanej przez nas giełdzie Binance
 2. Zweryfikuj dane osobowe (przesyłając zdjęcie dokumentu tożsamości i potwierdzenie adresu zamieszkania)
 3. Zrób wpłatę na saldo Binance (broker obsługuje polską walutę!)
 4. Wymień wpłacone środki na Bitcoina za pośrednictwem konwersji
 5. Twoja inwestycja w BTC zostanie zrealizowana

⏱️ Ile czasu zajmuje zakup BTC zgodnie z powyższą instrukcją? Wszystko zależy od tego, jak sprawnie otworzysz konto. Z doświadczenia wiemy, że broker ten błyskawicznie weryfikuje tożsamość, co oznacza, że rejestracja może zająć nawet mniej niż 10 minut. Gdy już otrzymasz decyzję o pozytywnym przejściu przez KYC – możesz zrobić wpłatę i kupić BTC.

Jak kupić Bitcoina?

Bitcoin to główna kryptowaluta i każda z giełd krypto oferuje zakup tego właśnie aktywa. Na świecie działa dziesiątki brokerów, którzy obsługują handel BTC. W Polsce prym wiodą:

 • Binance
 • Coinbase
 • Zonda Crypto
 • Bybit
 • Kraken
 • Kanga

Jeśli chcesz kupić Bitcoina, to pierwsze co musisz zrobić, to otworzyć konto na giełdzie online. Z czym się to wiąże? Zaufane platformy przestrzegają procedur dotyczących KYC i AML, a to wymaga od ciebie zarejestrowania konta na prawdziwe dane osobowe, a następnie zweryfikowanie ich. 

#1 Rejestracja konta na giełdzie

U wszystkich brokerów krypto, których polecamy, konto otworzysz w podobny sposób. Rejestracja składa się z dwóch kroków:

 1. Uzupełnienia formularza, w którym wpisujesz np. imię, nazwisko, PESEL
 2. Weryfikacji, kiedy dołączasz zdjęcia dokumentu tożsamości i skanujesz twarz

To procedury, które zajmują od kilku do kilkunastu minut. Następnie jesteś zobligowany do oczekiwania na decyzję odnośnie do weryfikacji danych osobowych. Jeśli twoje zdjęcia będą czytelne, a broker nie będzie miał żadnych wątpliwości, to zwykle po kilkunastu minutach przychodzi e-mail z informacją o procesie zakończonym powodzeniem.

💡 Warunek konieczny:

Na giełdach krypto konto mogą otworzyć tylko pełnoletni inwestorzy!

#2 Wpłata

Aby kupić Bitcoina za tradycyjne pieniądze, to najpierw musisz przesłać środki te z konta bankowego/karty płatniczej na giełdę online. W tym celu możesz skorzystać z kilku metod dostępnych u brokerów:

 • tradycyjnego przelewu bankowego,
 • szybkiego transferu poprzez aplikację ZEN,
 • karty kredytowej/debetowej VISA/Mastercard,
 • portfela elektronicznego (Skrill, PayPal).

Spora większość najpopularniejszych giełd krypto w Polsce pozwala na wpłatę przy użyciu aplikacji ZEN. To najszybszy sposób na transfer tradycyjnych walut, żeby doładować saldo na platformie krypto. Musisz jednak liczyć się z tym, że zwykle opłata ta wynosi 1% od transakcji (tak jest w Binance, Bybit i Zonda Crypto).

Jak zrobić wpłatę?

 1. Po założeniu konta u brokera wybierz opcję „depozyt FIAT”
 2. Wpisz kwotę, którą chcesz wpłacić, a następnie ustal metodę transakcji
 3. Postępuj zgodnie z wytycznymi operatora płatności

Depozyty poprzez ZEN czy kartę VISA/Mastercard pojawiają się błyskawicznie na giełdowym saldzie. W przypadku tradycyjnego przelewu bankowego na środki musisz poczekać nawet kilka dni.

#3 Kupno BTC

Na giełdzie online Bitcoina możesz kupić na dwa sposoby:

 • poprzez konwersję, czyli zamieniając tradycyjną walutę na BTC (po uśrednionej cenie rynkowej)
 • poprzez zlecenie giełdowe na platformie tradingowej (to wiąże się z prowizją maker/taker)

🙋‍♂️ Dla początkujących inwestorów najłatwiejszym sposobem jest konwersja, gdzie w prosty sposób wymienisz swoje PLN, USD czy EUR na BTC za pośrednictwem kilku kliknięć (przypomina kantor). Taką możliwość oferują: Binance, Coinbase, Bybit, Zonda Crypto czy Kanga.

Bitcoin za złotówki: gdzie kupisz BTC za PLN?

Polskie, jak i zagraniczne giełdy krypto dają możliwość zakupu Bitcoina bezpośrednio za złotówki. Jeśli chcesz inwestować w krypto PLN, to pierwsze co powinieneś zrobić, to wybrać brokera, który obsługuje handel właśnie w naszej walucie. Dlaczego? Dlatego, że wtedy nie będziesz ponosił dodatkowej opłaty za przewalutowanie.

I choć rynek Bitcoina i kryptowalut wyceniany jest do dolara amerykańskiego, to giełdy online pozwalają na dokonywanie transakcji w innych walutach takich jak PLN. Co to oznacza? To, że możesz przesłać do brokera Zł, żeby wymienić je na BTC.

👉 Giełdy, na których kupisz Bitcoina za PLN:

GiełdaMin. kwotaMetoda
Binance10 złZENVISA/Mastercard
Zonda Crypto10 złZENPrzelew bankowyVISA/Mastercard
Bybit45 złZENVISA/Mastercard
Kanga1 złBLIKZENPrzelew bankowy

Giełdy, na których kupisz BTC – TOP 3

Wybraliśmy najlepsze giełdy do zakupu Bitcoina. W naszych rekomendacjach kierowaliśmy się popularnością platform, ich wiarygodnością, a także obsługą walut obcych. Zdajemy sobie sprawę, że część inwestorów dysponuje nie tylko PLN, a także USD, EUR czy GBP. Poniższe platformy pozwalają na handel BTC również w odniesieniu do walut obcych.

👉 Brokerzy, których polecamy do kupna Bitcoina:

GiełdaWalutyProwizja za depozyt
BinancePLN, GBP, EUR1%
CoinbaseUSD, GBP, EURBrak
BybitPLN, USD, GBP, EUR1%

O czym pamiętać kupując BTC?

✅ Zakupu dokonaj na wiarygodnej giełdzie

✅ Jeśli dysponujesz tylko polską walutą, to kup BTC na giełdzie obsługującej PLN np. Binance

✅ Pamiętaj: najpierw musisz zarejestrować się u brokera, a dopiero później możesz kupić Bitcoina

✅ Kupionego BTC możesz przechowywać na giełdzie lub wysłać go na dowolny portfel np. Ledger, Trust Wallet

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.