Halving Bitcoina – co to jest i jak wpływa na cenę?

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 09:05, 04 sty 2024
Halving Bitcoina – co to jest i jak wpływa na cenę?

Średnio co cztery lata na rynku kryptowalut głośno jest o halvingu Bitcoina. Co oznacza to wydarzenie i jak wpływa na rynek krypto? Jak wynika z analizy wstecznej – halving na BTC zawsze powodował wzrost wyceny tego aktywa.

Czym jest halving BTC?

💡 Z języka angielskiego „halving” oznacza przepołowienie. Dla górników BTC, którzy obsługują całą sieć, wiąże się to ze zmniejszeniem nagrody o połowę za wydobyty blok. Mówiąc prościej: halving powoduje zmniejszenie podaży nowych Bitcoinów o 50%.

Sieć Bitcoina została skonstruowana w ten sposób, by kontrolować inflację tego aktywa. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut – podaż BTC jest ograniczona i wynosi 21 mln. Do tej pory uzyskano ponad 90% wszystkich Bitcoinów. Co to oznacza? To, że przez kolejne 100 lat (około do 2140 roku) górnicy będą wydobywać ostatnie kilka % jednostek BTC.

Halving powoduje zmniejszenie o połowę nagrody dla górników obsługujących sieć. W skrócie – za wydobycie bloku (obsługę określonej liczby transakcji) minerzy (górnicy) z czasem otrzymują coraz mniej Bitcoinów. W tym przypadku nagrodą za obsługę sieci są właśnie nowe BTC.

📈 Poniżej pokazujemy, jak halving wpływa na pojawianie się Bitcoinów:

HalvingNagroda przed halvingiemNagroda po halvingu
20125025
20162512.5
202012.56.25
20246.253.125
20283.1251.5625
20321.56250.78125
20360.781250.396025

Kiedy kolejny halving?

Do halvingu dochodzi po wydobyciu 210 000 bloków. To kondycja sieci, a więc to, jak szybko obsługiwane są transakcje, warunkuje kolejny halving Bitcoina. Historia pokazuje, że średnio odbywa się on co cztery lata, ale trudno wskazać dokładną datę.

⌛ Jak wynika z najnowszych analiz kolejny halving Bitcoina odbędzie się w kwietniu/maju 2024 roku. W tym czasie górnicy powinni wydobyć 840 000 blok, który spowoduje obniżenie nagrody o połowę. Zgodnie z nowymi zasadami podaż nowych BTC zmaleje. W takiej sytuacji 1 blok = 3.125 BTC.

Cena BTC po halvingu

Do tej pory odbyły się trzy halvingi i za każdym razem był to katalizator do wzrostów Bitcoina. Ma to logiczne uzasadnienie – jeśli popyt rośnie, a podaż maleje, to automatycznie cena idzie ku górze. Tak było w 2012, 2016 i 2020 roku. 

Po każdym halvingu Bitcoin zaliczał rajd. Co jednak widoczne – z cyklu na cykl jest on mniej imponujący:

🗓️ Data halvingu💰 Cena w dniu halvingu🚀 Wzrost do lokalnego szczytu
28 listopada 201212.31 USD90 x
9 lipca 2016651 USD30 x
11 maja 20208601 USD7 x (69 tysięcy USD)
2024??
źródło: https://twitter.com/crypto_birb

Cykle Bitcoina wyznaczane przez halving

Na poniższej grafice znajduje się wykres Bitcoina, a żółtą linią oznaczone są halvingi. Gołym okiem widać, że po zmniejszeniu nagrody dla górników cena systematycznie szła ku górze aż do wybicia nowego szczytu.

źródło: tradingview.com

🔎 Co ciekawe, po każdym halvingu Bitcoin osiągał nowe all time high. Poprzedni szczyt z 2021 roku wynosił 69 tysięcy USD. Czy po czwartym halvingu zostanie wybite nowe ATH?

Hossa i bańka na rynku krypto po halvingu

Historia pokazuje, że halvingi wyznaczają cykle na rynku kryptowalut. To istotne wydarzenie w sieci Bitcoina, które jednak oddziałuje też na inne ekosystemy. Dlaczego? Dlatego, że wzrost ceny BTC powoduje większe zainteresowanie szerszego grona. Nagle kryptowaluty stają się modne, a do rynku dołączają nowi inwestorzy, którzy kupują nie tylko Bitcoina, ale też pozostałe altcoiny. To zjawisko tworzy hossę na kryptowalutach.

💸 Po halvingu Bitcoin rośnie średnio przez 400-450 dni. To wtedy jest największy hype na rynku krypto. Czym to się przejawia? Nie tylko tym, że BTC osiąga nowe szczyty, ale również wystrzałem cenowym pozostałych altcoinów. Kryptowaluty z mniejszą kapitalizacją potrafią rosnąć w tym czasie x10, x20, x50 czy w sporadycznych przypadkach nawet x100.

Gdy rynek jest rozgrzany i panuje euforia, dochodzi do pęknięcia bańki, co wiąże się z bardzo dużymi spadkami. Tak jak Bitcoin i rynek kryptowalut potrafi rosnąć po halvingu – tak szybko spada.

📉 Spadki BTC po trzech poprzednich cyklach:

  • Po 1. halvingu i hossie 2013: spadek o 86%
  • Po 2. halvingu i hossie 2017: spadek o 84%
  • Po 3. halvingu i hossie 2021: spadek o 78%

Co ważne, altcoiny statystycznie zaliczają jeszcze większe dołki, a co gorsze – często nie są w stanie przetrwać do kolejnego cyklu. Co to oznacza? To że projekty są porzucane lub cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Ktoś, kto nie zdąży zrealizować zysków w odpowiednim momencie, może już nigdy na danej kryptowalucie nie zarobić.

Co warto wiedzieć o halvingu Bitcoina?

✅ Halving to zmniejszenie o połowę nagrody dla górników BTC

✅ W konsekwencji halvingu maleje liczba nowych Bitcoinów

✅ Halving średnio odbywa się co cztery lata

✅ Do tej pory po trzech halvingach BTC odbywała się hossa na rynku kryptowalut

✅ Po każdym halvingu Bitcoin osiągał nowe szczyty

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.