Kraken czy Kucoin

To giełdy na których kupisz nie tylko Bitcoina i Ethereum, ale też setki innych altcoinów. Sprawdziliśmy, który broker jest lepszy!

Rekomendowany dla:

KrakenKucoin
ZaawansowanychZaawansowanych
Inwestujących obce waluty np. EUR czy USDInwestorów poszukujących altcoinów z niską kapitalizacją
🏆 Broker wywodzący się z USA🏆 Giełda kojarzona z rynkami azjatyckimi

Kraken – zalety i wady

Zalety

✅ Kompleksowa giełda z kryptowalutami, NFT i tradingiem na dźwigni

✅ Platforma obsługująca płatności w USD, EUR i GBP

✅ Staking licznych kryptowalut

Wady

❌ Brak wpłat/wypłat w PLN

❌ Prowizje za wypłaty

❌ Brak polskiego języka

Kucoin – zalety i wady

Zalety

✅ Setki altcoinów na początkowym etapie rozwoju

✅ Obsługa płatności w USD, EUR i GBP

✅ Staking kryptowalut i trading na dźwigni

Wady

❌ Brak tłumaczenia na polski

❌ Brak polskiej waluty

❌ Wysoka prowizja za kupno krypto poprzez kartę VISA/Mastercard

Główne różnice

KrakenKucoin
Minimalna wpłata1 EUR10 EUR
Liczba kryptowalut+220+750
ProwizjaMaker/taker 0.2%Maker/taker 0.1%

🔎 Giełda Kraken daje niższy próg wejścia, ponieważ tam możesz inwestować już od 1 EUR (minimalna wpłata) – dla porównania w Kucoin jest to 10 EUR. Poza tym Kraken oferuje mniej kryptowalut, a prowizja maker/taker jest wyższa od tej na kucoin.com. W tych dwóch aspektach to giełda Kucoin wypada zdecydowanie lepiej w naszym zestawieniu: na listingu ma więcej tokenów, a handel kryptowalutami jest tańszy.

Prowizje

Co łączy obu tych brokerów, to pobieranie prowizji od każdej wypłaty z konta. W Kraken jest opcja darmowego depozytu, czego nie znajdziesz w Kucoin. Mimo wszystko bardziej opłacalny handel jest u tego drugiego brokera ze względu na niższe prowizje od transakcji (maker/taker, konwersja).

KrakenKucoin
WpłataDarmowa (EUR)1 EUR od transakcji
Wypłata1 EUR/3 USD od przelewu1 EUR od transakcji
KontoBrak opłatyBrak opłaty
RejestracjaDarmowaDarmowa
HandelKupno przez konwersję – 0.15%Maker/taker 0.2%Konwersja spot – za darmoMaker/taker 0.1%

🔎 Gdzie niższe opłaty?

Większość brokerów umożliwia darmową konwersję, a więc wymianę kryptowalut po ogólnej cenie rynkowej. Tak jest w Kucoin, ale nie w Kraken. W przypadku tej drugiej platformy musisz liczyć się z prowizją na poziomie 0.15%. Poza tym – broker ten ma wyższe stawki maker/taker od realizowanych zleceń giełdowych. To prowadzi do konkluzji, że taniej kryptowaluty kupisz na platformie Kucoin.

Oferta: kryptowaluty, NFT, trading

I Kraken, i Kucoin to kombajny w świecie krypto, które oferują wiele opcji inwestowania. Od tradycyjnego zakupu kryptowalut przez grę na dźwigni aż po staking. A co więcej – za pośrednictwem obu tych platform możesz również handlować tokenami NFT.

KrakenKucoin
Kryptowaluty+220+750
StablecoinyUSDC, USDT, DAIUSDC, USDT, DAI
NFTTAKTAK
TradingDźwignia – TAKTAK
Waluty FIATUSD, EUR, GBPUSD, GBP, EUR

🔎 Która oferta lepsza?

Kucoin oceniamy wyżej, ponieważ giełda ta bryluje w liczbie oferowanych kryptowalut. To często tam rozpoczyna się listing tokenów, które później robią niesamowite zwroty z inwestycji. Kucoin pozwala na handel ponad 750 kryptowalutami. W tym gronie znajdziesz nowe coiny o niskiej kapitalizacji, które nie są dostępne jeszcze na innych platformach. A to oznacza, że możesz w wiele projektów inwestować przed innymi. Pod tym względem Kraken ustępuje platformie Kucoin, choć jego oferta i tak stoi na dobrym poziomie.

Wpłaty i wypłaty

Wpłaty to kolejny element, który łączy Kraken i Kucoin. Obie te giełdy obsługuje te same opcje depozytowe, a więc tradycyjny przelew bankowy i transakcję przy użyciu karty VISA/Mastercard. Brakuje błyskawicznych wpłat m.in. poprzez aplikację ZEN czy dowolny portfel elektroniczny.

KrakenKucoin
Przelewy bankoweTAKTAK
BLIKNIEbrak
KartaVISA/MastercardVISA/Mastercard
Portfelebrakbrak

Co ciekawe, w Kraken są inne stawki prowizji przy wypłatach w euro i dolarze amerykańskim. Dla przykładu – przelew w EUR = 1 EUR opłaty. W przypadku USD prowizja liczy aż 13 USD od transakcji. To pokazuje, że znacznie korzystniejsze są płatności w EUR niż USD. W Kucoin nie ma takiego rozgraniczenia.

Konto

Jeśli chcesz wpłacać i wypłacać tradycyjne waluty z giełdy Kraken lub Kucoin, to musisz przejść pełną procedurę KYC i AML. Co to oznacza? Weryfikację danych osobowych. A więc nie wystarczy się zarejestrować, ale też jesteś zobligowany do przedstawienia dokumentu tożsamości, który potwierdzi twoje dane osobowe.

KrakenKucoin
DemoNIENIE
RejestracjaDarmowaDarmowa
Ile czasu zajmuje?~5 minut~2 minuty
WeryfikacjaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkaniaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkania

Zdjęcie dowodu osobistego czy prawa jazdy – tyle wystarczy, żebyś przeszedł KYC. Dodatkowo w tej procedurze brokerzy proszą o selfie twarzy. Weryfikacja w Kraken i Kucoin nie odbiega niczym od tego, czego wymagają pozostali brokerzy na rynku krypto.

Platforma inwestycyjna

Platformy Kraken i Kucoin są bardzo profesjonalne, bo obejmują nie tylko wiele funkcji, ale też setki assetów, które możesz analizować. Posiadając konto u któregoś z tych brokerów nie musisz przełączać się na zewnętrzne narzędzia, żeby dokonać analizy technicznej czy fundamentalnej. A to ułatwia trading.

KrakenKucoin
Aplikacja mobilnaiOS, AndroidiOS, Android
WyszukiwarkaTAKTAK
NarzędziaAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedażyAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedaży
TradingTAKTAK
StakingTAKNIE

🔎 Okiem tradera:

To giełdy dla tych inwestorów, którzy dywersyfikują swoje inwestycje na rynku krypto. Korzystając z platformy Kraken i Kucoin możesz kupić/sprzedać kryptowaluty, zagrać na spadki/wzrosty, oddać tokeny na staking, a także handlować NFT. Za pośrednictwem jednego konta uzyskasz ekspozycję na główne aktywa kryptograficzne.

Co się chwali w Kraken, to podzielenie platformy na podstawową i PRO. To o tyle ułatwia handel, że jeśli chcesz kupić BTC czy inną kryptowalutę, to łatwo zrobisz to w podstawowym widoku. W Kucoin ciekawym rozwiązaniem jest boot do DCA, który automatycznie może realizować wskazane przez ciebie zlecenia np. co tydzień kupować BTC za 100 USD.

Bezpieczeństwo

Giełda Kraken wywodzi się z USA, z kolei o pochodzeniu platformy Kucoin wiemy niewiele. Niegdyś broker ten deklarował główną siedzibę w Hongkongu, ale okazało się, że była to nieprawda. W tym momencie przyjmuje się, że Kucoin zarejestrowany jest na Seszelach. W tego rodzaju raju podatkowym działa też m.in. Binance.

KrakenKucoin
SiedzibaUSASeszele
RegulacjeUSA, Wyspy Dziewicze, Wielka Brytania, KanadaBrak
FirmaSponsor zespołu F1, Williams RacingGiełda z wolumenem w ciągu doby o wartości 2 bilionów USD
InformacjeData założenia: 2011 r.Liczba klientów: 9 mlnData założenia: 2017 r.Liczba klientów: 50 mln

Obie giełdy są już długo na rynku, co daje im sporą rozpoznawalność. Kraken funkcjonuje od 2011, a Kucoin od 2017 roku. Jeśli chodzi o wiarygodność, to wyżej postrzegana jest platforma Kraken, która m.in. sponsoruje zespół Formuły 1. Kucoin jednak dysponuje większym wolumenem transakcji, co pokazuje, że na tej giełdzie jest więcej realizowanych inwestycji.

Support

W razie problemów możesz skontaktować się z supportem Kraken i Kucoin m.in. za pośrednictwem czatu na żywo i formularza e-mail. Co ważne, pracownicy tych brokerów nie komunikują się w języku polskim. Możesz natomiast rozmawiać np. po angielsku. Pozytywne jest to, że obsługa klienta (w obu przypadkach) dostępna jest przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

KrakenKucoin
Czat na żywoTAKTAK
E-mailTAKTAK
TelefonTAKNIE

🔎 Nasze doświadczenia:

W Kucoin support działa lepiej, ponieważ łatwiej jest ominąć boota sztucznej inteligencji i przejść do konwersacji z realnym konsultantem. Co więcej, na pytanie o język polski pracownik oferuje translator, który wielu osobom może pomóc. Przypadło nam też do gustu to, że odpowiedzi były wyczerpujące, a obsługa klienta sprawnie odpowiadała na nasze pytania.

Ocena

KrakenKucoin
⭐⭐⭐⭐ 3/5⭐⭐⭐⭐ 4/5

💬 Analityk BrokerzyForex.pl:

Z polskiej perspektywy, to giełdy podobne do siebie, ponieważ oferują te same metody płatności i nie obsługują naszej waluty (PLN). Kraken i Kucoin to kompletne platformy, jeśli chodzi o instrumenty krypto. Ze względu na liczbę tokenów – bardziej atrakcyjną giełdą jest Kucoin. Natomiast Kraken wydaje się wiarygodniejszy.

Co jeszcze przemawia za Kucoin? Niższe prowizje od handlowania kryptowalutami. Dlatego w naszym zestawieniu nieco wyżej oceniamy właśnie tego brokera.