Kanga czy Zonda Crypto

To giełdy, które prowadzone są przez polskich inwestorów. Obie koncentrują się na naszym rynku i obsługują płatności w PLN. Za ich pośrednictwem kupisz Bitcoina i główne altcoiny. Sprawdziliśmy, która z nich jest lepsza: Kanga czy Zonda Crypto?

Rekomendowany dla:

KangaZonda Crypto
PoczątkującychPoczątkujących
Giełda obsługująca naziemne kantory do wymiany kryptowalutPlatforma z polską walutą PLN
🏆 Broker skoncentrowany na polskich klientach🏆 Giełda z dostępem do głównych kryptowalut

Kanga – zalety i wady

Zalety

✅ W ofercie główne kryptowaluty, jak i nowe altcoiny

✅ Darmowe wpłaty w PLN

✅ Dostępny staking tokenów

Wady

❌ Brak handlu na dźwigni

❌ Prowizja za wypłatę (FIAT)

Zonda Crypto – zalety i wady

Zalety

✅ Szybka wpłata polskiej waluty

✅ Giełda po polsku

✅ Możliwość zakupu podstawowych kryptowalut: BTC, ETH itd.

Wady

❌ Wysoka prowizja maker/taker

❌ Brak w ofercie altcoinów o mniejszej kapitalizacji

❌ Brak NFT, stakingu i handlu na dźwigni

Główne różnice

KangaZonda Crypto
Minimalna wpłata1 zł10 zł
BLIKTAKNIE
Czat na żywoNIETAK

🔎 W Kanga jest nieco niższy próg wejścia, bo giełda ta obsługuje wpłaty realizowane przez BLIK o minimalnej wartości 1 zł. Zonda Crypto pozwala na błyskawiczne depozyty, ale przez aplikację ZEN, gdzie najniższa transakcja może liczyć 10 zł. Poza tym – Kanga nie daje możliwości kontaktu z supportem poprzez czat na żywo. W Zonda Crypto wymienisz wiadomości za pośrednictwem takiego komunikatora.

Prowizje

I w Kanga, i Zonda Crypto jest sposób na darmowy depozyt. Niestety, wypłaty u obu tych brokerów obarczone są prowizją na podobnym poziomie. Z istotnych kwestii: rejestracja i utrzymanie rachunku są darmowe (dotyczy obu platform).

KangaZonda Crypto
WpłataDarmowaDarmowa
Wypłata0.4%0.5%
KontoBrak opłatyBrak opłaty
RejestracjaDarmowaDarmowa
HandelKupno przez konwersję – za darmoMaker/taker 0.2%/0.2%Konwersja spot – za darmoMaker/taker 0.3%/0.45%

🔎 Gdzie niższe opłaty?

W Kanga jest nieco niższa prowizja przy wypłatach – 0.4% od transakcji gotówkowej. W Zonda Crypto opłata liczy 0.5% od przelewu. Co więcej, Kanga ma atrakcyjniejsze stawki maker/taker od handlu na giełdzie. Standardowy próg wynosi 0.2% od transakcji. W Zonda Crypto prowizja liczy 0.3% (maker) i 0.45% (taker). Pod tym względem lepiej wypada Kanga Exchange.

Oferta: kryptowaluty, NFT, trading

Oferta obu brokerów jest o tyle podobna, że udostępniają oni handel kryptowalutami na saldzie spot. Co to oznacza? Możesz realnie wchodzić w posiadanie tokenów, a nie spekulować odnośnie ich wyceny przy użyciu kontraktów futures i graniu na dźwigni. To tradycyjna metoda inwestowania, która jest znacznie łatwiejsza niż korzystanie z lewarowanych instrumentów.

KangaZonda Crypto
Kryptowaluty+90+50
StablecoinyUSDC, USDTUSDC, USDT
NFTNIENIE
TradingDźwignia – NIENIE
Waluty FIATUSD, EUR, GBP, PLNPLN, USD, GBP, EUR

🔎 Która oferta lepsza?

Jeśli chcesz kupić Bitcoina i Ethereum, to zrobisz to na giełdzie Kanga oraz Zonda Crypto. Różnica polega na ofercie dotyczącej altcoinów, a więc pozostałych kryptowalut. Znacznie więcej opcji masz na Kanga Exchange. Tam znajdziesz altcoiny z wysoką kapitalizacją, jak i wschodzące projekty np. z sektora gamingu czy AI. W Zonda Crypto listing nowych projektów bywa mocno opóźniony, co oznacza, że możesz stracić inwestycyjną szansę. Dlatego lepiej handlować na Kanga – ze względu na dostęp do większej liczby tokenów.

Wpłaty i wypłaty

Konto w obu giełdach doładujesz m.in. przelewem w PLN. Jeśli chcesz zrobić to bez prowizji, to skorzystaj z opcji „tradycyjny przelew bankowy”. Wówczas będziesz musiał poczekać na transakcje kilka godzin, ale nie zapłacisz żadnej prowizji. W przypadku błyskawicznej wpłaty (ZEN) opłata wynosi 1% (dotyczy giełdy Kanga i Zonda Crypto).

KangaZonda Crypto
Przelewy bankoweZENZEN
BLIKTAKbrak
KartaVISA/MastercardVISA/Mastercard
Portfelebrakbrak

Będąc członkiem Kanga Club dodatkowo możesz zrobić depozyt poprzez BLIK. Co ciekawe, to broker, który nie obsługuje płatności kartą VISA/Mastercard. Taka opcja działa w Zonda Crypto, ale jest wyjątkowo kosztowna (prowizja 2.99%). Najtańsza forma wypłaty to ta przy użyciu przelewu bankowego.

Konto

Kiedy możesz kupić kryptowaluty na Kanga i Zonda Crypto? Dopiero po rejestracji konta i weryfikacji tożsamości. To giełdy respektujące regulacje dotyczące KYC i AML. Dlatego każdy użytkownik jest weryfikowany (tożsamość i adres zamieszkania). W tym celu musisz podać prawdziwe dane osobowe, a następnie potwierdzić je dokumentem tożsamości.

KangaZonda Crypto
DemoNIENIE
RejestracjaDarmowaDarmowa
Ile czasu zajmuje?~5 minut~4 minuty
WeryfikacjaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkaniaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkania

W Kanga i Zonda Crypto tożsamość potwierdzisz w podobny sposób. Wystarczą zdjęcia dokumentu: dowód osobisty/paszport/prawo jazdy. Dodatkowo brokerzy weryfikują adres zamieszkania, co wiąże się z koniecznością dołączenia np. rachunku za media czy wyciągu bankowego, na którym będą twoje dane. To standardowe procedury, które są u większości wiarygodnych giełd krypto.

Platforma inwestycyjna

Kanga i Zonda Crypto dysponują wbudowanymi platformami inwestycyjnymi. Co to oznacza? To że nie musisz instalować dodatkowego rozszerzenia, żeby korzystać z wykresów, a także giełdowych zleceń. Za pośrednictwem obu brokerów przeprowadzisz analizę techniczną dostępnych tokenów.

KangaZonda Crypto
Aplikacja mobilnaiOS, AndroidiOS, Android
WyszukiwarkaTAKTAK
NarzędziaAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedażyAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedaży
TradingNIENIE
StakingTAKNIE

🔎 Okiem tradera:

Dla ułatwienia Kanga podzieliła narzędzia na basic i pro. W ten sposób każdy znajdzie coś dla siebie – ci, którzy nie potrzebują zbyt wielu oscylatorów łatwo odnajdą się w podstawowym interfejsie. Z kolei dla bardziej wymagających inwestorów jest rozszerzona platforma pro.  W porównaniu do Zonda Crypto Kanga pozwala na staking niektórych kryptowalut. O jakich tokenach mowa? Chociażby o giełdowym KNG, ALGO, USDT, MATIC czy APE.

W naszej ocenie platforma Kanga Exchange jest bardziej rozwinięta i profesjonalna. Nie odczują tego początkujący traderzy, ale ci bardziej zaawansowani mogą narzekać na zbyt mało możliwości w Zonda Crypto.

Bezpieczeństwo

Kanga zarejestrowana jest w Wielkiej Brytanii i Belize. Mimo to za giełdą stoją polscy inwestorzy m.in. osoba współtworząca kanał na YouTube, Instytut Kryptografii. To podobny case co Zonda Crypto – to również giełda posiadająca siedzibę poza Polską, ale zarządzana przez naszych rodaków.

KangaZonda Crypto
SiedzibaWielka BrytaniaEstonia
RegulacjebrakUnia Europejska
FirmaGiełda promowana przez Phila KoniecznegoBroker działa m.in. we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii
InformacjeData założenia: 2018 r.Data założenia: 2014 r.Liczba klientów: 1 mln

Zonda Crypto podlega jurysdykcji Unii Europejskiej ze względu na rejestrację w Estonii. To platforma, która angażuje się nie tylko w naszym regionie, ale też krajach Europy zachodniej (Włochy, Niemcy, Hiszpania). Dla obu tych giełd polski rynek jest jednym z docelowych, dlatego oferta jest dobrze dostosowana do naszych realiów.

Kanga dysponuje siecią kantorów stacjonarnych na terenie całej Polski, z kolei Zonda Crypto sponsoruje klub piłkarski, Raków Częstochowa. To przesłanki, które pokazują, że platformy te mają duże plany względem klientów z Polski.

Support

Czym wyróżnia się Kanga na tle nie tylko Zonda Crypto, ale też pozostałych brokerów, to brakiem obsługi czatu na żywo. Zwykle to pierwsza forma komunikacji, po którą sięgają użytkownicy. U tego brokera możesz skorzystać z poczty e-mail lub…telefonu.

KangaZonda Crypto
Czat na żywoNIETAK
E-mailTAKTAK
TelefonTAKNIE

🔎 Nasze doświadczenia:

W Zonda Crypto obsługa klienta działa częściej i dłużej. U tego brokera support pracuje codziennie w godzinach 8-22. Dla porównania – w Kanga obsługa klienta odpowiada na zgłoszenia od poniedziałku do piątku między 8 a 16. To spora różnica na korzyść Zonda Crypto. W naszych testach to właśnie ten broker wypadł na bardziej kompetentnego, jeśli chodzi o dział pomocy.

Ocena

KangaZonda Crypto
⭐⭐⭐⭐ 4/5⭐⭐⭐⭐ 3/5

💬 Analityk BrokerzyForex.pl:

Co łączy obie te giełdy? To że sprawnie obsługują płatności w naszej walucie (PLN). Jeśli dysponujesz kapitałem w Zł i chcesz kupić Bitcoina lub Ethereum, to szybko zrobisz to za pośrednictwem Kanga, a także Zonda Crypto. Do takich ruchów na pewno można polecić obie te platformy.

Jeśli bardziej penetrujesz świat krypto w poszukiwaniu nowych projektów z dużym potencjałem wzrostów, to w tym zakresie więcej do zaoferowania ma Kanga. Dlaczego? Dlatego, że giełda ta posiada więcej tokenów na listingu. Ba, szybciej wprowadza do swojej oferty coiny, które „grzeją” rynek. Zonda Crypto pod tym względem bywa spóźniona.