Coinbase czy Bybit

Coinbase często wyznacza standardy w branży giełd krypto, a Bybit to wschodząca platforma. Sprawdziliśmy, jakie są mocne i słabe strony obu tych brokerów.

Rekomendowany dla:

CoinbaseBybit
PoczątkującychŚredniozaawansowanych
Giełda regulowana przez USAPlatforma do tradingu i tradycyjnego handlu
🏆 Broker z darmowymi wpłatami EUR🏆 Giełda oferująca nowe kryptowaluty

Coinbase – zalety i wady

Zalety

✅ Wiarygodny broker z USA (spółka notowana na amerykańskiej giełdzie)

✅ Dostęp do setek kryptowalut (+350)

✅ Firma z długim stażem (od 2012 roku)

Wady

❌ Brak wpłat i wypłat PLN

❌ Brak tradingu przy wykorzystaniu dźwigni

❌ Prowizja od wypłaty tradycyjnej waluty

Bybit – zalety i wady

Zalety

✅ Błyskawiczne depozyty polskiej waluty przez aplikację ZEN

✅ Dostęp do świeżo notowanych kryptowalut

✅ Niska prowizja maker/taker

Wady

❌ Brak wypłaty w PLN

❌ Obsługa klienta nie komunikuje się po polsku

❌ Wysoka prowizja za kupno krypto kartą VISA/Mastercard

Główne różnice

CoinbaseBybit
Minimalna wpłata1.99 EUR45 zł
Dolar amerykańskiNIE (dla klientów z Europy)TAK
TradingNIETAK

🔎 Bybit jest nieco lepiej dostosowany dla graczy z Polski ze względu na to, że przyjmuje wpłaty w PLN. U tego brokera bezpośrednio za zł możesz kupić dowolną kryptowalutę. To broker z szerszą ofertą, ponieważ platforma obsługuje trading na dźwigni. W Coinbase możesz handlować tylko za pośrednictwem salda spot. Co łączy obie te giełdy, to że dział obsługi klienta nie komunikuje się po polsku.

Prowizje

To brokerzy, którzy pobierają opłatę za wypłatę z konta. Trzeba jednak oddać, że nie są to wysokie kwoty – w przypadku Coinbase 0.15 EUR od transakcji, a w Bybit 1.6 EUR. Co pozytywne, to że istnieją metody na darmową wymianę kryptowalut poprzez konwersję (dotyczy obu platform).

CoinbaseBybit
WpłataDarmowa (przelew)1% od przelewu
Wypłata0.15 EUR1.6 EUR
KontoBrak opłatyBrak opłaty
RejestracjaDarmowaDarmowa
HandelKupno przez konwersję – za darmoMaker/taker 0.5%/0.5%Konwersja – darmowaMaker/taker 0.1%/0.1%

🔎 Gdzie niższe opłaty?

W Coinbase jest opcja darmowej wpłaty, jeśli zdecydujesz się na przelew bankowy w EUR. W Bybit od każdej takiej transakcji doliczana jest prowizja w wysokości 1%. Co jednak istotne, Bybit ma niższe stawki w handlowaniu na giełdzie. U tego brokera podstawowa prowizja maker/taker liczy 0.1%, a w Coinbase aż 0.5%. Różnica jest dość duża, a odczują ją przede wszystkim ci inwestorzy, którzy będą aktywnie działać na giełdzie poprzez zlecenia kupna i sprzedaży. I właśnie ze względu na prowizje maker/taker naszym zdaniem bardziej opłacalne jest inwestowanie w Bybit.

Oferta: kryptowaluty, NFT, trading

Coinbase oferuje więcej tokenów, ale zauważyliśmy, że to Bybit szybciej listuje nowe kryptowaluty. O co chodzi? O to, że w Coinbase jest sporo kryptowalut, które najlepszy okres mają już za sobą. Natomiast, jeśli chcesz szybciej skorzystać z pojawiającego się trendu, to w Bybit częściej znajdziesz kryptowalutę, która „grzeje” rynek.

CoinbaseBybit
Kryptowaluty+350+220
StablecoinyUSDC, USDT, DAI, PaxosUSDC, USDT
NFTTAKTAK
TradingDźwignia – NIETAK
Waluty FIATUSD, GBP, EURUSD, GBP, EUR, PLN

🔎 Która oferta lepsza?

W Coinbase i Bybit możesz wchodzić w posiadanie kryptowalut, tokenów NFT, a także stakować coiny, żeby zarabiać na odsetkach. Główna różnica w ofercie obu tych platform jest taka, że Bybit dodatkowo pozwala na trading przy wykorzystaniu dźwigni. Za pośrednictwem salda futures możesz grać na spadki lub wzrosty danej kryptowaluty. Coinbase nie daje takiej możliwości, co jest wykluczające wśród traderów.

Wpłaty i wypłaty

Dużą przewagą Bybit nad Coinbase jest to, że za pośrednictwem tego pierwszego brokera doładujesz saldo polskim Złotym. Co więcej, w tym celu możesz skorzystać z przelewu aplikacją ZEN, który jest realizowany błyskawicznie. Dosłownie po kilkunastu sekundach możesz kupować kryptowaluty przez giełdę Bybit. 

CoinbaseBybit
Przelewy bankowePrzelew bankowyZEN
BLIKbrakbrak
KartaVISA/MastercardVISA/Mastercard
Portfelebrakbrak

W przypadku Bybit i Coinbase warto pamiętać, że najdroższą formą wpłaty i kupna krypto jest transfer gotówki kartą VISA/Mastercard. W tym przypadku prowizje sięgają nawet 4% za transakcje.

Konto

Jeśli chcesz inwestować prawdziwe pieniądze u oby tych brokerów, to musisz liczyć się z przejściem weryfikacji KYC i AML. Na czym one polegają? Na potwierdzeniu tożsamości i adresu zamieszkania. Gdy to zrobisz, to będziesz mógł bez przeszkód wpłacać i wypłacać środki z salda Coinbase i Bybit.

CoinbaseBybit
DemoNIETAK
RejestracjaDarmowaDarmowa
Ile czasu zajmuje?~8 minut~4 minut
WeryfikacjaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkaniaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkania

W Bybit nie musisz uzupełniać klasycznego formularza, w którym podaje się imię, nazwisko czy PESEL. Wystarczy zdjęcie dokumentu tożsamości, a broker automatycznie pobierze tego rodzaju informacje. Co łączy Coinbase i Bybit, to że na obu tych giełdach do pełnej weryfikacji musisz przedstawić dokument, na którym będzie znajdował się twój adres zamieszkania (wyciąg z konta bankowego, rachunek za media etc.). Co więcej, podczas rejestracji wymagane jest też selfie twarzy (dotyczy obu brokerów).

Platforma inwestycyjna

Coinbase i Bybit oferują profesjonalne platformy, dzięki którym przeprowadzisz analizę techniczną wybranej kryptowaluty. W tym celu do twojej dyspozycji oddanych jest kilkadziesiąt wskaźników i oscylatorów.

CoinbaseBybit
Aplikacja mobilnaiOS, AndroidiOS, Android
WyszukiwarkaTAKTAK
NarzędziaAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedażyAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedaży
TradingNIETAK
StakingTAKTAK

🔎 Okiem tradera:

Na obu giełdach możesz ustawić automatyczne zlecenia kupna i sprzedaży, co oznacza, że jeśli cena osiągnie określony pułap, to twoja transakcja zostanie zrealizowana. To pomocne, ponieważ bez dostępu do komputera twoja pozycja jest w „grze” i czeka na rozwój rynku. Poza klasycznym handlem i Coinbase, i Bybit pozwalają na staking kryptowalut. W ramach zdecentralizowanych finansów możesz zamrozić środki (tokeny), żeby w przyszłości odebrać odsetki. 

Bybit bardziej angażuje swoich użytkowników w ramach promocji, dzięki którym można otrzymać dodatkowe kryptowaluty. Jeśli chcesz aktywnie spędzać czas na giełdzie, to Bybit jest lepszym wyborem.

Bezpieczeństwo

Patrząc przez pryzmat regulacji, to Coinbase stoi na zdecydowanie wyższym poziomie niż Bybit. To firma zarejestrowana w USA, która dodatkowo notowana jest na giełdzie. To determinuje przejrzystość finansową spółki. Bybit buduje swoją renomę m.in. poprzez współpracę z podmiotami sportowymi (Borussia Dortmund, zespół Formuły 1).

CoinbaseBybit
SiedzibaUSAZEA
RegulacjeUSADubai
FirmaNotowana na giełdzie USA (kapitalizacja 35 mld)Broker dostępny w 160 państwach
InformacjeData założenia: 2012Liczba klientów: 110 mlnData założenia: 2018 r.Liczba klientów: 10 mln

Coinbase uchodzi za najbezpieczniejszą giełdę w świecie krypto ze względu na staż działalności, a także regulacje USA. Dla porównania – platforma Bybit nie funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych. Pomimo tego, to giełda również z dobrym PR-em. Niektórzy prognozują, że za jakiś czas może zająć miejsce Binance (światowego lidera). W porównaniu z Coinbase to jednak wciąż znacznie mniejsza platforma.

Support

Dział obsługi klienta Coinbase i Bybit pozwala na kontakt poprzez te same kanały (czat na żywo i e-mail). Co ważne, rozmowy prowadzone są w języku angielskim. Żaden z tych brokerów nie komunikuje się po polsku, co dla niektórych inwestorów może być problemem.

CoinbaseBybit
Czat na żywoTAKTAK
E-mailTAKTAK
TelefonNIENIE

🔎 Nasze doświadczenia:

I w Coinbase, i Bybit support nie jest najmocniejszym punktem. Abstrahując od braku polskiego – nawet w rozmowie po angielsku odpowiedzi są mało merytoryczne, a po więcej informacji  często byliśmy odsyłani do poszczególnych punktów regulaminu. Co dało się wyczuć, to brak indywidualnego podejścia do naszych spraw. I to dotyczy obu tych brokerów. Natomiast kanały komunikacji obsługiwane są 24 godziny na dobę.

Ocena

CoinbaseBybit
⭐⭐⭐⭐⭐ 4/5⭐⭐⭐⭐ 4/5

💬 Analityk BrokerzyForex.pl:

Moim zdaniem każdy inwestor w kryptowaluty powinien mieć konto na Coinbase, bo to jedna z większych giełd. Tam kupisz główne tokeny o stabilnych fundamentach. Pamiętaj jednak o tym, że na Coinbase najlepiej inwestować obce waluty, czyli np. EUR, bo wtedy nie musisz płacić prowizji za przewalutowanie. Dysponując PLN – lepiej wybrać Bybit, bo ten broker przyjmuje wpłaty w naszej walucie.
Bybit to miejsce dla inwestorów, którzy chcą grać bardziej ryzykowanie. Chodzi o inwestycje w tokeny z mniejszą kapitalizacją. Tego rodzaju projekty dają szansę na większe zyski, ale też są bardziej zmiennymi aktywami. Jeśli jednak chcesz być o krok przed rynkiem, to właśnie na Bybit możesz kupić wcześniej niektóre kryptowaluty, które później są szerzej rozpoznawalne.