Binance czy Zonda Crypto

Po jednej stronie mamy światowego potentata (Binance), a po drugiej – giełdę, która przede wszystkim działa w Europie Środkowej (Zonda Crypto). Sprawdziliśmy, jakie są mocne i słabe strony obu brokerów!

Rekomendowany dla:

BinanceZonda Crypto
Początkujących i zaawansowanychPoczątkujących
Inwestorów koncentrujących się na altcoinachInwestujących w najpopularniejsze kryptowaluty
🏆 Największa giełda krypto na świecie🏆 Broker skoncentrowany na polskich klientach

Binance – zalety i wady

Zalety

✅ Możliwość kupna kryptowalut za PLN

✅ Darmowa wypłata

✅ Dostęp do dodatkowych funkcji: trading, staking, NFT

✅ Na listingu setki kryptowalut

Wady

❌ Prowizja za wpłatę

❌ Giełda atakowana przez USA

Zonda Crypto – zalety i wady

Zalety

✅ Giełda z obsługą w języku polskim

✅ Wpłaty i wypłaty dostępne w PLN

✅ Platforma z głównymi kryptowalutami

Wady

❌ Brak tradingu na dźwigni, NFT i stakingu

❌ Ograniczony dostęp do altcoinów

❌ Wysoka prowizja maker/taker

Główne różnice

BinanceZonda Crypto
Trading, NFT, stakingTAKNIE
Prowizja za depozytTAKNIE
Prowizja za wypłatęNIETAK

🔎 Binance to giełda dla bardziej zaawansowanych inwestorów, którzy chcą handlować nie tylko na saldzie spot, ale też korzystać z dźwigni i siatkingu. Zonda Crypto pod tym względem jest bardzo ograniczona. U tego brokera nie zagrasz na spadki lub wzrosty ani nie oddasz części kryptowalut do puli, żeby zarabiać na odsetkach. Oferta Binance jest kompletniejsza, bo za pośrednictwem jednego konta wykonasz więcej ruchów inwestycyjnych.

Prowizje

Zonda pozwala na darmowy depozyt (przelew bankowy), czego nie ma w Binance. Poza tym, to prowizje są znacznie niższe u tego drugiego brokera. Wystarczy tylko porównać opłatę maker/taker, która jest zdecydowanie korzystniejsza właśnie w Binance.

BinanceZonda Crypto
Wpłata1% od transakcjiDarmowa
WypłataDarmowa0.5%
KontoBrak opłatyBrak opłaty
RejestracjaDarmowaDarmowa
HandelKupno przez konwersję – za darmoMaker/taker 0.1%/0.1%Konwersja spot – za darmoMaker/taker 0.3%/0.45%

🔎 Gdzie niższe opłaty?

Jeśli kupujesz/sprzedajesz kryptowaluty przez zlecenia giełdowe, to w Binance możesz liczyć na niższe prowizje maker/taker. Co więcej, u tego brokera wypłacisz również środki bez dodatkowej opłaty. Co łączy Binance i Zonda Crypto? Obie te platformy pozwalają na wymianę środków poprzez konwersję, która jest pozbawiona prowizji. Warto odnotować, że Zonda od każdej wypłaty pobiera 0.5% kwoty transakcji. Ze względu na niższą prowizje maker/taker i brak obciążenia przy przelewach wychodzących – lepiej oceniamy Binance.

Oferta: kryptowaluty, NFT, trading

Platforma Binance to motor napędowy całego rynku kryptowalut. Posiadając konto u tego brokera możesz kupować tokeny długoterminowo, grać na ich wzrosty/spadki, oddawać je na staking, a także korzystać z nowej technologii NFT. Zonda Crypto w tym aspekcie ma zdecydowanie mniej do zaoferowania.

BinanceZonda Crypto
Kryptowaluty+500+50
StablecoinyTUSD, USDC, USDT, DAIUSDC, USDT
NFTTAKNIE
TradingDźwignia – TAKNIE
Waluty FIATEUR, GBP, PLNPLN, USD, GBP, EUR

🔎 Która oferta lepsza?

Jeśli chcesz tradować, szukać nowych altcoinów i zarabiać odsetki na stakingu, to powinieneś otworzyć konto w Binance. To broker z kompleksową ofertą. Zonda Crypto skupia się przede wszystkim na oferowaniu podstawowych kryptowalut (BTC, ETH, LTC, ADA, MATIC) i kilkudziesięciu mniejszych projektach. Dla porównania – w Binance masz ponad 500 tokenów.

Wpłaty i wypłaty

W Zonda Crypto jest sposób na darmową wpłatę PLN. Jaki? Wystarczy, że zrobisz tradycyjny przelew bankowy. Jeśli jednak wpłacisz poprzez aplikację ZEN, to prowizja wyniesie tyle samo, co w Binance, czyli 1% od transakcji.

BinanceZonda Crypto
Przelewy bankoweZENZEN
BLIKbrakbrak
KartaVISA/MastercardVISA/Mastercard
Portfelebrakbrak

Co warto wiedzieć? To że u obu brokerów minimalna wpłata wynosi 10 zł. Poza tym – najdroższą formą depozytu jest przelew za pośrednictwem karty VISA/Mastercard. W Binance prowizja wynosi 2%, a w Zonda Crypto – 2.99%.

Konto

Binance i Zonda Crypto respektują zasady dotyczące KYC i AML. Co to oznacza? To że jeśli chcesz handlować na tych platformach, to wcześniej musisz się zarejestrować i przejść weryfikacje danych osobowych/adresu zamieszkania. W tym celu należy przedstawić m.in. zdjęcie dokument tożsamości.

BinanceZonda Crypto
DemoNIENIE
RejestracjaDarmowaDarmowa
Ile czasu zajmuje?~8 minut~4 minuty
WeryfikacjaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkaniaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkania

W Binance i Zonda Crypto konto zweryfikujesz tymi samymi dokumentami np. dowodem osobistym i rachunkiem za media, na którym będą twoje dane + adres zamieszkania. Procedury są podobne. Zauważyliśmy, że Binance szybciej weryfikuje tożsamość. W Zonda Crypto musieliśmy czekać jeden dzień.

Platforma inwestycyjna

Platforma Binance ma zdecydowanie więcej do zaoferowania, ponieważ obsługuje nie tylko zlecenia spot, ale też handel na dźwigni. W porównaniu do Zonda Crypto jest tam znacznie więcej narzędzi i tokenów do analizy technicznej.

BinanceZonda Crypto
Aplikacja mobilnaiOS, AndroidiOS, Android
WyszukiwarkaTAKTAK
NarzędziaAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedażyAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedaży
TradingTAKNIE
StakingTAKNIE

🔎 Okiem tradera:

Giełda Binance to znacznie szersze możliwości inwestowania. Dla porównania – w Zonda Crypto możesz tylko kupować i sprzedawać kryptowaluty. W Binance zrobisz to na większą skalę (więcej tokenów w ofercie), a także możesz spekulować (gra na spadki/wzrosty) i zarządzać swoimi aktywami poprzez staking czy Launchpad. Od razu gołym okiem dostrzeżesz, że oferta Binance jest bardziej rozbudowana niż na Zonda Crypto. Co łączy obu tych brokerów? To że oferują aplikację mobilną, a także kantor wymiany kryptowalut (szybki sposób na zamianę tokenów np. BTC na ETH po uśrednionej cenie rynkowej).

Początkujący szybciej zorientują się w handlu na Zonda Crypto, ale jeśli chcesz zainteresować się tematem bardziej profesjonalnie, to Binance spełni twoje oczekiwania.

Bezpieczeństwo

Zonda Crypto to giełda, która jest blisko polskiego rynku. Wystarczy zauważyć, że pion decyzyjny opiera się na Polakach. Główna siedziba firmy znajduje się w Estonii, a więc kraju członkowskim Unii Europejskiej. To oznacza, że platforma ta podlega jurysdykcji UE – w przeciwieństwie do Binance, które zarejestrowane jest w raju podatkowym (Kajmany).

BinanceZonda Crypto
SiedzibaKajmanyEstonia
RegulacjebrakUnia Europejska
FirmaGiełda z największym wolumenem transakcjiBroker działający w wielu państwach europejskich
InformacjeData założenia: 2017 r.Liczba klientów: 120 mlnData założenia: 2014 r.Liczba klientów: 1 mln

Binance to jeden z filarów, na którym opiera się cały rynek. To giełda z największym wolumenem. Nie jest regulowana, ale i tak w świecie krypto uchodzi za jedną z bezpieczniejszych platform. Wystarczy zauważyć, że zarejestrowało się na niej ponad 120 mln klientów. Zonda Crypto działa na znacznie mniejszą skalę, głównie koncentrując się na rynku europejskim.

Support

Jeśli chodzi o obsługę klienta, to Binance i Zonda Crypto mają dwa elementy wspólne: działają po polsku oraz obsługują te same kanały komunikacji (czat na żywo i e-mail).

BinanceZonda Crypto
Czat na żywoTAKTAK
E-mailTAKTAK
TelefonNIENIE

🔎 Nasze doświadczenia:

W Binance support pracuje przez 24 godziny na dobę, a w Zonda Crypto od godziny 8 do 22. To jedna z różnic na korzyść tego większego brokera. W naszych testach (czat na żywo) obie giełdy wypadły podobnie. Konsultanci byli przygotowani merytorycznie, co dobrze świadczy o obsłudze klienta. Najważniejsze dla początkujących: w Binance i Zonda Crypto porozmawiacie po polsku!

Ocena

BinanceZonda Crypto
⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5⭐⭐⭐⭐ 3/5

💬 Analityk BrokerzyForex.pl:

Z jednej strony – Binance w wielu aspektach przewyższa giełdę Zonda Crypto. Z drugiej strony – jeśli jesteś początkujący i chcesz kupić Bitcoina czy Ethereum, to nie odczujesz różnicy, na której platformie to zrobisz. W tym przypadku prowizje i obsługa płatności wyglądają podobnie. Główna różnica pomiędzy tymi platformami jest taka, że Binance listuje więcej kryptowalut i oferuje trading na dźwigni. Zonda Crypto skupia się na tradycyjnym handlu za pośrednictwem salda spot.

Podsumowując: jeśli chcesz w prosty sposób kupić Bitcoina i Ethereum – zrobisz to na Zonda Crypto. Do altcoinów lepszym wyborem będzie Binance.