Binance czy Kraken

Binance i Kraken to giełdy, które znane są przez większość inwestorów kryptowalutowych. Sprawdziliśmy, jakie są ich mocne i słabe strony!

Rekomendowany dla:

BinanceKraken
PoczątkującychZaawansowanych
Inwestujących polską walutęKorzystających z handlu na dźwigni
🏆 Największa giełda krypto na świecie🏆 Platforma wywodząca się z USA

Binance – zalety i wady

Zalety

✅ Szeroki wybór kryptowalut

✅ Zakup krypto bezpośrednio za PLN

✅ Kompleksowa platforma: handel spot, dźwignia, NFT, staking

Wady

❌ Prowizja za depozyt

❌ Płatności w USD nie są obsługiwane

Kraken – zalety i wady

Zalety

✅ Ponad 200 altcoinów

✅ W ofercie gra na dźwigni, NFT i staking

✅ Giełda z dużym doświadczeniem

Wady

❌ Giełda bez tłumaczenia na polski

❌ Brak waluty PLN

❌ Prowizja za wypłatę

Główne różnice

BinanceKraken
Minimalna wpłata10 zł1 EUR/USD
Polska walutaTAKNIE
Liczba kryptowalut+550+220

🔎 Z perspektywy polskiego inwestora w Binance jest niższy próg wejścia, ponieważ broker ten obsługuje naszą walutę (zł). To oznacza, że możesz bezpośrednio za PLN kupić dowolną kryptowalutę. Kraken nie oferuje handlowania za pośrednictwem zł, dlatego twój przelew automatycznie zostanie przewalutowany, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Poza tym – w Binance masz szerszy wybór nowych tokenów.

Prowizje

W Binance tańszy jest handel kryptowalutami niż na giełdzie Kraken. Chodzi o zlecenia spot na giełdzie (prowizja maker/taker), a także szybką konwersję tokenów. Co pozytywne u brokera Kraken, to możliwość wpłaty EUR bez dodatkowej opłaty.

BinanceKraken
Wpłata1% od transakcjiDarmowa, jeśli EUR
WypłataDarmowa, jeśli PLN1 EUR/3 USD
KontoBrak opłatyBrak opłaty
RejestracjaDarmowaDarmowa
HandelKonwerter – darmowyMaker/taker – 0.1%Konwerter – 0.15%Maker/taker – 0.2%

🔎 Gdzie niższe opłaty?

Binance pobiera prowizję za wpłatę PLN, ale nie nakłada opłat za wypłatę środków z konta. W przypadku giełdy Kraken prowizja może wynieść 1 EUR lub 3 USD. Poza tym w Binance możesz za darmo wymieniać tokeny za pośrednictwem konwersji np. BTC na ETH. Platforma Kraken od takiej transakcji nalicza prowizję rzędu 0.15%. Te przesłanki sprawiają, że bardziej opłacalne jest inwestowanie na giełdzie Binance.

Oferta: kryptowaluty, NFT, trading

Obie te giełdy kompleksowo obsługują inwestycje dotyczące rynku kryptowalut. Za ich pośrednictwem możesz wejść w realne posiadanie coinów, grać na ich spadki/wzrosty, stakować tokeny lub działać na rynku NFT. Jeśli chodzi o liczbę kryptowalut, to w tym przypadku więcej do zaoferowania ma Binance, co przechyla szalę zwycięstwa na jego korzyść.

BinanceKraken
Kryptowaluty+550+220
StablecoinyUSDC, USDT, DAI, TUSDUSDC, USDT, DAI
NFTTAKTAK
TradingDźwignia – TAKTAK
Waluty FIATPLN, USD, EUR, GBPUSD, GBP, EUR

🔎 Która oferta lepsza?

Binance to giełda, która daje ci ekspozycję na więcej kryptowalut niż Kraken. W obiegu są tysiące coinów i nie wszystkie znajdują się na głównych giełdach. Dlatego istotnym jest posiadanie konta u tych brokerów, którzy dają możliwie jak największy wybór. Binance listuje kryptowaluty o największej kapitalizacji, jak i nowe projekty z niskim market cap. Pod tym względem wyprzedza Kraken, u którego często widać braki nowych altcoinów.

Wpłaty i wypłaty

Obie giełdy pozwalają na wpłatę za pośrednictwem przelewu bankowego lub karty VISA/Mastercard. Dzięki obsłudze aplikacji ZEN szybciej depozyt zrealizujesz w Binance. Co więcej, tam możesz wpłacić bezpośrednio PLN.

BinanceKraken
Przelewy bankoweTAKTAK
BLIKNIEbrak
KartaVISA/MastercardVISA/Mastercard
Portfelebrakbrak

Aplikacja ZEN obsługuje przelewy nie tylko w Binance, ale też m.in. Bybit. To błyskawiczna forma wpłaty. Kraken dysponuje standardowym przelewem, co oznacza, że pieniądze na koncie giełdowym mogą być zaksięgowane dopiero po upływie kilku godzin, a nawet 1-3 dni roboczych. Co łączy Binance i Kraken? To że najmniej korzystnym wyborem jest zakup krypto kartą VISA/Mastercard.

Konto

Binance i Kraken to giełdy respektujące klauzule dotyczące KYC i AML. A to oznacza, że możesz handlować na nich tylko po rejestracji i zweryfikowaniu danych osobowych. To standardowe procedury, które działają też na pozostałych platformach krypto.

BinanceKraken
DemoNIENIE
RejestracjaDarmowaDarmowa
Ile czasu zajmuje?~8 minut~5 minut
WeryfikacjaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkaniaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkania

Po rejestracji wystarczy uzupełnić formularz o szczegółowe dane np. PESEL i adres zamieszkania, a następnie przedstawić dokument tożsamości. Do pełnej weryfikacji obaj brokerzy wymagają też potwierdzenie adresu (np. zdjęcie rachunku za media, na którym będą twoje dane). Jeśli z powodzeniem przejdziesz tę procedurę, to będziesz mógł dowolnie poruszać się na swoim koncie tj. wpłacać i wypłacać środki.

Platforma inwestycyjna

Obaj ci brokerzy posiadają rozbudowane i profesjonalne platformy tradingowe. Za ich pośrednictwem zrobisz analize techniczną setek kryptowalut. Co więcej, pozwolą ci one również zarabiać na odsetkach ze stakingu danych tokenów. Binance i Kraken oferują w tym zakresie podobne funkcje.

BinanceKraken
Aplikacja mobilnaiOS, AndroidiOS, Android
WyszukiwarkaTAKTAK
NarzędziaAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedażyAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedaży
TradingTAKTAK
StakingTAKTAK

🔎 Okiem tradera:

Na obu platformach świetnie odnajdą się początkujący, jak i bardziej zaawansowani traderzy. Ci pierwsi w łatwy sposób wymienią gotówkę na kryptowaluty w kantorze (konwersja). Z kolei drudzy mogą inwestować profesjonalnie na giełdzie ustawiając automatyczne zlecenia czy otwierając pozycję na dźwigni. I Binance, i Kraken udostępniają kontrakty futures, dzięki którym możesz spekulować, co do ceny danej kryptowaluty (gra na spadki/wzrosty).

Binance i Kraken to też funkcja „earn”, a więc opcja stakingu. Na czym to polega? Na oddaniu i zamrożeniu puli swoich aktywów w celu odebrania nagrody w przyszłości (% od oddanych kryptowalut). Poza tym za pośrednictwem obu tych giełd kupisz NFT, które jest jedną z odnóg świata web 3.0 i zyskuje na popularności.

Bezpieczeństwo

Kraken to znacznie starsza giełda niż Binance. Pomimo tego, to ta druga platforma jest bardziej rozpoznawalna. Ba, Binance ma na swoim koncie najwięcej klientów, a przy tym notuje największy wolumen. Co to oznacza? Największy handel kryptowalutami odbywa się właśnie za pośrednictwem platformy Binance.

BinanceKraken
SiedzibaKajmanyUSA
RegulacjebrakUSA, Wyspy Dziewicze, Wielka Brytania, Kanada
FirmaNajwiększa giełda krypto na świecieSponsor zespołu F1, Williams Racing
InformacjeData założenia: 2017 r.Liczba klientów: 120 mlnData założenia: 2011 r.Liczba klientów: 9 mln

Od 2017 roku Binance rozwijał się w dynamicznym tempie, co pozwoliło wyprzedzić m.in. takiego potentata jak Coinbase. W 2023 roku z funkcji dyrektora giełdy odszedł popularny CZ, który otrzymał zarzuty od władz USA. Jego miejsce zajął Richard Teng. To poniekąd zakończyło ataki instytucji USA na Binance, które wywodzi się z Chin. Amerykańscy przedstawiciele zarzucali giełdzie m.in. pranie pieniędzy.

Choć Kraken pochodzi z USA, to również nie miał po drodze z amerykańskimi regulatorami. Dlatego giełda ta ma oddziały w innych zakątkach świata. Jeśli rejestrujesz się z Polski, to podlegasz regulacjom spółki działającej na Wyspach Dziewiczych.

Support

W Binance i Kraken dział obsługi klienta przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę siedem dni w tygodniu. U tego pierwszego brokera porozmawiasz po polsku, z kolei u drugiego – możesz to zrobić w języku angielskim.

BinanceKraken
Czat na żywoTAKTAK
E-mailTAKTAK
TelefonNIETAK

🔎 Nasze doświadczenia:

Jak wynika z naszych testów – lepiej działa obsługa klienta w Binance. Czym to jest spowodowane? Nie chodzi tylko o język polski, ale też szybkość odpowiadania na czacie live. W Binance łatwiej ominąć rozmowę z bootem sztucznej inteligencji, żeby następnie być połączonym z realnym pracownikiem. W Kraken dłużej trzeba „siłować się” z ogólnymi odpowiedziami sugerowanymi przez AI. Co jednak istotne – gdy już doszło do rozmowy, to w obu przypadkach (Binance i Kraken) odczuwaliśmy wrażenie, że pracownicy są dobrze przygotowani od strony merytorycznej.

Ocena

BinanceKraken
⭐⭐⭐⭐ 5/5⭐⭐⭐⭐ 3/5

💬 Analityk BrokerzyForex.pl:
Jeśli miałbym wybrać jedną giełdę z tej dwójki, to postawiłbym na Binance. Dlaczego? Dlatego, że to platforma lepiej skrojona pod użytkowników z Polski. Czym się to przejawia? M.in. polskim supportem i obsługą naszej waluty. To od razu ułatwia wejście do świata krypto. Poza tym – Binance dysponuje szerszą ofertą kryptowalut niż Kraken. W wielu naszych zestawieniach handel na tej giełdzie okazywał się bardziej opłacalny, dlatego początkującym inwestorom polecamy właśnie Binance!