Binance czy Coinbase

To dwie największe giełdy kryptowalut na świecie. Sprawdziliśmy, która z nich jest lepsza!

Rekomendowany dla:

BinanceCoinbase
Początkujących i zaawansowanychŚredniozaawansowanych
Inwestujących w główne kryptowaluty i altcoinyInwestorów wpłacających waluty obce np. EUR (brak PLN)
🏆 Największa giełda kryptowalut na świecie🏆 Bardzo wiarygodna giełda z USA

Binance – zalety i wady

Zalety

✅ Darmowy handel kryptowalutami na saldzie spot

✅ Dostęp do ponad 500 tokenów

✅ Giełda obsługująca polską walutę

✅ Narzędzia do tradingu: Binance futures

Wady

❌ Prowizja 1% za wpłaty tradycyjnych walut

❌ Giełda z złym PR-em w USA

Coinbase – zalety i wady

Zalety

✅ Broker regulowany przez USA

✅ Giełda z ofertą na setki kryptowalut

✅ Dostęp do NFT

Wady

❌ Brak obsługi płatności w PLN

❌ Prowizja za wypłaty

❌ Niskiej jakości dział obsługi klienta

❌ Brak handlu z dźwignią

Główne różnice

BinanceCoinbase
Minimalna wpłata10 zł1.99 EUR
Polska walutaTAKNIE
Prowizja za wypłatęNIETAK

🔎 Przede wszystkim w Binance możesz kupować kryptowaluty bezpośrednio za polską walutę, a w Coinbase za EUR lub USD. To oznacza, że u tego drugiego brokera musisz liczyć się z kosztem przewalutowania, jesli wpłacasz PLN. Naszym zdaniem Binance jest lepiej dostosowane do polskich inwestorów niż Coinbase. Co więcej, to giełda z niższymi opłatami za handel.

Prowizje

Wpłacając środki do Binance przez aplikację Zen musisz liczyć się z prowizją na poziomie 1% od transakcji. W Coinbase nie poniesiesz takiego kosztu, jeśli zrobisz przelew bankowy w walucie Euro. Z kolei Binance pozwala na darmowe wypłaty, czego nie ma w Coinbase.

BinanceCoinbase
Wpłata1% od transakcjiDarmowa, jeśli przelew w EUR
WypłataDarmowa0.15 EUR od transakcji
KontoBrak opłatyBrak opłaty
RejestracjaDarmowaDarmowa
HandelKupno przez konwersję – za darmoMaker/taker 0.1%/0.1%Konwersja spot – za darmoMaker/taker 0.5%/0.5%

🔎 Gdzie niższe opłaty?

Chwali się, że u obu brokerów działa darmowa konwersja, dzięki czemu możesz błyskawicznie zamieniać kryptowaluty, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Jeśli jednak chcesz składać zlecenia na giełdzie, to w Binance prowizja maker/taker jest zdecydowanie niższa (0.1%). W Coinbase liczy ona aż 0.5%, co jest dużą dysproporcją w porównaniu do konkurencji. Naszym zdaniem Binance oferuje lepsze warunki, jeśli chodzi o poziom prowizji.

Oferta: kryptowaluty, NFT, trading

Binance listuje więcej kryptowalut, co oznacza, że na tej platformie masz więcej możliwości inwestycyjnych. Coinbase w swoim portfolio posiada z reguły 100 tokenów mniej niż Binance. Różnica tkwi przede wszystkim w kryptowalutach z niską kapitalizacją – jeśli chodzi o TOP 100, to obie platformy listują większość coinów.

BinanceCoinbase
Kryptowaluty+500+350
StablecoinyTUSD, USDC, USDT, DAIUSDC, USDT, DAI, Paxos
NFTTAKTAK
TradingDźwignia – TAKNIE
Waluty FIATEUR, GBP, PLNUSD, GBP, EUR

🔎 Która oferta lepsza?

W Binance znajdziesz więcej kryptowalut, a więc automatycznie to większa szansa na „wyłapanie” projektu na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego, jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty z niskim marketcap, to Binance jest lepszym wyborem. Poza tym oferta obu tych brokerów jest podobna, jeśli chodzi o rynek NFT. 

Wpłaty i wypłaty

W Binance zrobisz błyskawiczny przelew poprzez aplikację ZEN. W ten sposób w ciągu kilkudziesięciu sekund doładujesz konto u tego brokera. W Coinbase tego typu wpłata nie działa, co sprawia, że przelew idzie znacznie dłużej. Nie sprzyja to w realizowaniu szybkich zakupów kryptowalut.

BinanceCoinbase
Przelewy bankoweZENTradycyjny przelew
BLIKbrakbrak
KartaVISA/MastercardVISA/Mastercard
Portfelebrakbrak

Pamiętaj: w Binance i Coinbase płatności za pośrednictwem kart VISA/Mastercard są dość kosztowne. U tego pierwszego brokera pobierana jest prowizja 2%, a u drugiego – 3.8%.

Konto

Binance i Coinbase nie dają możliwości handlowania za pośrednictwem konta demo. W przeciwieństwie do brokerów forex – na obu tych platformach możesz otworzyć tylko prawdziwy rachunek z realnymi środkami. W tym celu musisz przejść weryfikację KYC i AML, co wiąże się z udostępnieniem danych osobowych i dokumentu tożsamości.

BinanceCoinbase
DemoNIENIE
RejestracjaDarmowaDarmowa
Ile czasu zajmuje?~8 minut~5 minut
WeryfikacjaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkaniaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkania

Rejestrując konto u obu tych brokerów musisz mieć przygotowany dokument tożsamości i potwierdzenie adresu zamieszkania np. wyciąg bankowy/rachunek za media. Co więcej, w procesie weryfikacji jesteś zobligowany do zrobienia zdjęcia swojej twarzy. Jeśli wszystko zrobisz zgodnie z wytycznymi, to tego samego dnia powinieneś otrzymać informację o pozytywnej weryfikacji.

Platforma inwestycyjna

Platforma Binance jest bardziej kompletna, ponieważ oferuje trading na dźwigni. W Coinbase nie możesz grać za pośrednictwem lewaru, co wyklucza niektórych traderów-spekulantów.

BinanceCoinbase
Aplikacja mobilnaiOS, AndroidiOS, Android
WyszukiwarkaTAKTAK
NarzędziaAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedażyAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedaży
TradingTAKNIE
StakingTAKTAK

🔎 Okiem tradera:

I Binance, i Coinbase otwiera ci drogę do automatycznych zleceń kupna i sprzedaży kryptowalut po ustalonej cenie. Co więcej, to platformy połączone ze światem DeFi, dzięki czemu możesz korzystać m.in. ze stakingu tokenów. Ze względu na dostęp do tradingu – więcej narzędzi analitycznych oferuje Binance.

Bezpieczeństwo

Binance to zdecydowanie mniej regulowana platforma niż Coinbase. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wycofania się z USA, to wciąż Binance ma najwięcej użytkowników, a platforma ta generuje największy wolumen transakcji.

BinanceCoinbase
SiedzibaKajmanyUSA
RegulacjebrakUSA
FirmaGiełda z największym wolumenem transakcjiSpółka Coinbase notowana jest na amerykańskiej giełdzie
InformacjeData założenia: 2017 r.Liczba klientów: 120 mlnData założenia: 2012 r.Liczba klientów: 110 mln

Binance to giełda szczególnie napiętnowana w USA. W 2023 roku platforma ta została ukarana na kwotę 4 miliardów USD. Coinbase przy Binance wygląda na bardziej przejrzystą platformę. Wystarczy zauważyć, że akcje tej spółki są notowane na amerykańskiej giełdzie z kapitalizacją 32 mld USD.

Support

W Binance możesz komunikować się po polsku z działem obsługi klienta. W Coinbase porozmawiasz tylko w języku angielskim. To podstawowa różnica pomiędzy tymi giełdami.

BinanceCoinbase
Czat na żywoTAKTAK
E-mailTAKTAK
TelefonNIENIE

🔎 Nasze doświadczenia:

W naszych testach zdecydowanie lepiej wypadł Binance. Nie chodzi tylko o to, że z obsługą klienta rozmawialiśmy po polsku, a nie po angielsku. Po prostu konsultanci są lepiej przygotowani, a odpowiedzi są wyczerpujące, a nie ogólne. W Coinbase mieliśmy wrażenie, że konsultant często był zakłopotany, gdy przyszło mu się zmierzyć z bardziej wymagającym problemem.

Ocena

BinanceCoinbase
⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5⭐⭐⭐⭐ 4/5

💬 Analityk FxCuffs.pl:

Jeśli inwestujesz w kryptowaluty, to konto na Binance i Coinbase to must have. To najpopularniejsze giełdy, a więc właśnie tam znajdziesz najwięcej tokenów, które „grzeją” rynek.

W kwestiach funkcjonalności Binance przewyższa Coinbase. Na tej pierwszej giełdzie listowanych jest więcej kryptowalut, udostępnia ona grę na dźwigni, a dodatkowo pozwala na szybkie wpłaty PLN poprzez aplikację ZEN. Moim zdaniem w Binance jest niższy próg wejścia dla początkujących inwestorów.