Binance czy Bybit

Binance to największa giełda krypto na świecie, a Bybit w ostatnim czasie najprężniej się rozwija. Dowiedz się, która z nich jest lepsza!

Rekomendowany dla:

BinanceBybit
PoczątkującychŚredniozaawansowanych
Giełda z darmowymi wypłatamiBroker, u którego kupisz krypto za PLN
🏆 Największa giełda krypto na świecie🏆 Platforma kryptowalut, która się dynamicznie rozwija

Binance – zalety i wady

Zalety

✅ Bogaty wybór altcoinów (ponad 500)

✅ Handel na dźwigni

✅ Dostęp do NFT

✅ Wpłaty i wypłaty w PLN

Wady

❌ Prowizja od depozytu w PLN

❌ Brak obsługi dolara amerykańskiego (wpłaty/wypłaty)

Bybit – zalety i wady

Zalety

✅ Wczesny listing nowych altcoinów

✅ Staking kryptowalut

✅ Gra na dźwigni

✅ Możliwość zakupu krypto za PLN

Wady

❌ Prowizja za wpłaty

❌ Strona nie jest tłumaczona na język polski

❌ Support po angielsku

Główne różnice

BinanceBybit
Minimalna wpłata10 zł45 zł
Dolar amerykańskiNIETAK
Prowizja za wypłatęNIETAK

🔎 W Binance masz niższy próg wejścia, bo broker ten obsługuje wpłaty od kwoty 10 złotych. Warto też odnotować, że platforma ta nie pobiera prowizji za wypłaty, a więc można jej używać jako bramki do tradycyjnych walut. Bybit z kolei obsługuje transakcje w USD, czego nie robi Binance.

Prowizje

W Binance i Bybit handel odbywa się na bardzo podobnych warunkach. Wpłaty w PLN obarczone są taką samą prowizją (1%). Główna różnica tkwi przy wypłatach – Bybit pobiera opłatę 1.6 EUR za tego rodzaju transakcje.

BinanceBybit
Wpłata1% od transakcji1% od przelewu
WypłataDarmowa1.6 EUR
KontoBrak opłatyBrak opłaty
RejestracjaDarmowaDarmowa
HandelKupno przez konwersję – za darmoMaker/taker 0.1%/0.1%Konwersja – darmowaMaker/taker 0.1%/0.1%

🔎 Gdzie niższe opłaty?

U obu tych brokerów możesz wymieniać kryptowaluty za darmo za pośrednictwem konwersji. Jeśli chodzi o zlecenia spot na giełdzie, to obowiązuje taka sama stawka prowizji – 0.1% maker/taker. Co się chwali w Binance, to darmowe wypłaty PLN poprzez aplikację ZEN. To jedna z przewag tej platformy nad giełdą Bybit, która pobiera prowizję za przelew wychodzący.

Oferta: kryptowaluty, NFT, trading

Binance oferuje więcej kryptowalut, ale często dostrzegamy, że to Bybit wcześniej listuje projekty, które generują większy hype. W tym przypadku Binance bywa nieco spóźniony, dlatego na Bybit można „złapać” token, o którym dopiero będzie głośniej za jakiś czas.

BinanceBybit
Kryptowaluty+500+220
StablecoinyTUSD, USDC, USDT, DAIUSDC, USDT
NFTTAKTAK
TradingDźwignia – TAKTAK
Waluty FIATEUR, GBP, PLNUSD, GBP, EUR, PLN

🔎 Która oferta lepsza?

To giełdy, które pozwalają na realny zakup kryptowalut, a także spekulację w grze na dźwigni. Co to oznacza? To że na Binance i Bybit odnajdą się inwestorzy długoterminowi, jak i ci specjalizujący się w tradingu. Co więcej, na obu tych platformach możesz stakować kryptowaluty i zarabiać na odsetkach. Poza tym – dają one też dostęp do Web 3.0, czyli niewymienialnych tokenów NFT. Wszystko to sprawia, że i Binance, i Bybit bardzo cenimy za kompleksową ofertę.

Wpłaty i wypłaty

U obu tych brokerów wpłaty wyglądają podobnie. Najtańsza metoda, to depozyt przy użyciu aplikacji ZEN. W Binance i Bybit wówczas musisz liczyć się z podobną prowizją (1%). To i tak lepsza forma wpłaty niż ta przy wykorzystaniu karty VISA/Mastercard – w tym przypadku opłaty są znacznie wyższe.

BinanceBybit
Przelewy bankoweZENZEN
BLIKbrakbrak
KartaVISA/MastercardVISA/Mastercard
Portfelebrakbrak

Kupno kryptowalut kartą płatniczą wiąże się z prowizją 2% w Binance i 4% w Bybit. Dlatego przelew aplikacją ZEN wychodzi tak atrakcyjnie. Co jednak ciekawe, wypłata pieniędzy z konta Binance poprzez ZEN odbywa się już bez prowizji.

Konto

O ile w Binance nie możesz handlować na koncie demo, o tyle Bybit daje taką możliwość. Jeśli jednak chcesz inwestować realne środki, to musisz przejść przez weryfikację danych osobowych. Dlaczego? Dlatego, że giełdy te respektują zasady dotyczące KYC i AML.

BinanceBybit
DemoNIETAK
RejestracjaDarmowaDarmowa
Ile czasu zajmuje?~8 minut~4 minut
WeryfikacjaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkaniaDokument tożsamości + potwierdzenie adresu zamieszkania

Rejestracja i weryfikacja w Binance i Bybit wygląda podobnie. To brokerzy, którzy wymagają takich samych dokumentów do potwierdzenia tożsamości. Co więcej, jesteś zobligowany również do zrobienia selfie twarzy w celu pełnej weryfikacji. Jeśli przejdziesz pozytywnie KYC, to będziesz mógł bez przeszkód wpłacać i wypłacać pieniądze z obu giełd.

Platforma inwestycyjna

Na Binance i Bybit możesz handlować na saldzie spot i futures. A to oznacza, że obaj ci brokerzy oferują rozbudowane platformy, na których możesz przeprowadzić m.in. analizę techniczną. W Bybit wykresy generowane są z Trading View.

BinanceBybit
Aplikacja mobilnaiOS, AndroidiOS, Android
WyszukiwarkaTAKTAK
NarzędziaAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedażyAutomatyczne zlecenia kupna/sprzedaży
TradingTAKTAK
StakingTAKTAK

🔎 Okiem tradera:

Na obu tych giełdach możesz automatycznie otwierać i zamykać zlecenia. W tradingu oferowana jest dźwignia na poziomie x125 (Binance) i x100 (Bybit). Platformy są rozbudowane o kilkadziesiąt wskaźników i oscylatorów pomocnych w analizowaniu rynku. Co więcej, na Bybit działa funkcja copy trading, która pozwala na kopiowanie ruchów innych traderów. Poza tymi narzędziami za pośrednictwem Binance i Bybit możesz stakować kryptowaluty.

Bezpieczeństwo

To giełdy, które nie są regulowane przez zachodnie instytucje. Binance zarejestrowane jest na Kajmanach, a Bybit w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mimo to obie te platformy działają praktycznie na całym świecie. Binance współpracował z Cristiano Ronaldo, a Bybit sponsorował Borussię Dortmund i team Formuły 1.

BinanceBybit
SiedzibaKajmanyZEA
RegulacjebrakDubai
FirmaGiełda z największym wolumenem transakcjiBroker dostępny w 160 państwach
InformacjeData założenia: 2017 r.Liczba klientów: 120 mlnData założenia: 2018 r.Liczba klientów: 10 mln

Co łączy Binance i Bybit? To że obie te platformy są zablokowane przez USA. A więc mieszkańcy tego kraju nie mogą korzystać z tych giełd. W innych częściach świata Binance i Bybit mają się świetnie. W Polsce zwłaszcza Binance posiada sporo klientów.

Support

Dział obsługi klienta Binance komunikuje się w języku polskim. Tymczasem w Bybit nie porozmawiasz po polsku. Dla początkujących inwestorów, bez znajomości języków obcych, może to być duża przeszkoda.

BinanceBybit
Czat na żywoTAKTAK
E-mailTAKTAK
TelefonNIENIE

🔎 Nasze doświadczenia:

W Binance obsługa klienta jest bardziej merytoryczna, a co ważniejsze – łatwiej jest z nią się połączyć. W Bybit czat na żywo długo prowadzony jest przez sztuczną inteligencję, a w takiej sytuacji możesz liczyć tylko na ogólnikowe odpowiedzi. Giełda Binance zatrudnia pracowników, którzy sprawnie operują językiem polskim. To ułatwia komunikację w razie problematycznych sytuacji.

Ocena

BinanceBybit
⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5⭐⭐⭐⭐ 5/5

💬 Analityk BrokerzyForex.pl:

Z perspektywy polskich inwestorów istotne jest to, że w Binance i Bybit kupisz krypto bezpośrednio za PLN. To ułatwia wejście na ten rynek, ponieważ nie musisz martwić się o przewalutowanie pieniędzy itd. Dodatkowym uproszczeniem jest model składania depozytu za pośrednictwem ZEN (aplikacja dostępna u obu tych brokerów). Te dwa elementy wpływają na pozytywną ocenę Binance i Bybit.

Jeśli chcesz inwestować w krypto, to Binance i Bybit będą dobrym wyborem. Ważne jest, że na obu tych platformach masz dostęp do głównych tokenów (BTC, ETH), jak i pozostałych altcoinów. To poszerza możliwości inwestycyjne. Tym bardziej, że oferują one również NFT i staking.