Dźwignia w kryptowalutach – jak działa?

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 08:11, 27 cze 2024
Dźwignia w kryptowalutach – jak działa?

Dźwignia na rynku kryptowalut, to kuszące narzędzie, bo dzięki niemu możesz pomnożyć swój pierwotny kapitał na inwestycje. To jednak broń obosieczna, bo tak jak może dać wysokie zwroty, tak często prowadzi do wyzerowania konta. Dlatego zastanów się, czy na pewno chcesz w tym uczestniczyć.

Czym jest dźwignia na rynku krypto?

Dźwignia w odniesieniu do kryptowalut działa w ten sam sposób, co na rynku forex czy akcji. To instrument, który służy spekulacji. Dzięki niemu możesz otworzyć pozycję z większym kapitałem niż realnie posiadasz. Handlując na dźwigni zagrasz na spadki lub wzrosty wybranej kryptowaluty.

Jeśli twój kapitał wynosi 100 USD, to stosując dźwignię możesz go powiększyć. Np. lewar x10 oznacza, że twoja pozycja będzie warta nie 100 USD, a 1000 USD (100 x10).  W ten sposób możesz osiągać znacznie lepsze zwroty z kontraktów futures, które służą do grania na spadki lub wzrosty. To pod warunkiem, że twoja predykcja się sprawdzi, bo w razie ruchu w odwrotną stronę – będziesz szybciej tracił.

🗨️ Opinia tradera:

Rynek krypto jest bardzo niestabilny, co oznacza, że w ciągu dnia, a nawet godziny są kilku lub kilkunastu procentowe wahania cenowe. To w grze na wysokiej dźwigni może cię sporo kosztować. Wystarczy, że zastosujesz wysoki lewar, a rynek chwilowo pójdzie w innym kierunku i twoja pozycja zostanie wyzerowana. Dlatego w tym przypadku musisz umiejętnie dobierać poziomy dźwigni, a także kwotę depozytu zabezpieczającego. Co więcej, przed otwarciem pozycji warto ustawić takie parametry jak stop loss i take profit.

Dla kogo?

👍 Traderów znających się na analizie technicznej

👍 Doświadczonych inwestorów

👍 Spekulantów rynkowych

Zalety

✔️ Szansa na powiększenie początkowego kapitału

✔️ Możliwość zarabiania na spadkach i wzrostach

Wady

❌ Duże ryzyko utraty kapitału

❌ Spore wahania cenowe

Różnica między dźwignią a handlem spot

Gdy wybierasz handlowanie kryptowalutami na dźwigni, to tak, jakbyś obstawiał, czy wycena danego tokenu spadnie lub pójdzie w górę. W tym przypadku nie kupujesz kryptowaluty, a jedynie grasz na spadki/wzrosty. W ten sposób działają kontrakty futures i kontrakty CFD.

Tradycyjne inwestowanie na koncie spot, to faktyczne posiadanie kryptowalut, którymi możesz dowolnie zarządzać np. wypłacić na inny wallet. W tym przypadku zarabiasz tylko na wzrostach, czyli w sytuacji, gdy cena tokenu jest wyższa niż w momencie jego zakupu.

DźwigniaSpot
Kiedy zarabiasz?Gdy cena spada/rośnie (w zależności od zajętej pozycji)Gdy cena rośnie
Ile zarabiasz?Tyle, ile wynosi twoja dźwignia, a także ruch cenowy w ujęciu % Tyle, o ile procent wzrosła cena kryptowaluty

Giełdy krypto z dostępem do dźwigni

Nie wszyscy brokerzy krypto z automatu pozwalają na grę przy użyciu dźwigni. Dla przykładu takie platformy jak Zonda Crypto czy Kanga – nie posiadają takich możliwości. To giełdy, które udostępniają tylko handel spot, a więc tradycyjne kupowanie/sprzedawanie kryptowalut.

👉 Poniżej prezentujemy najlepsze platformy krypto do gry na dźwigni:

Broker🚀 Dźwignia💵 Pary tradingowe
Binancex125~200
Bybitx125~300
Kucoinx125~300

Jak działa dźwignia? Kalkulator

Tak jak dźwignia może szybko dać, tak może szybko zabrać. Na rynku kryptowalut jest to jeszcze bardziej ryzykowne ze względu na duże wahania ceny. Dlatego zalecamy ostrożność ze stosowaniem zbyt wysokiego lewara.

Zasada jest prosta: gdy rynek podąża zgodnie z twoją pozycją, to dzięki dźwigni więcej zarabiasz. Natomiast, gdy dzieje się odwrotnie, to każdy spadek coraz bardziej nadwyręża portfel.

Przykład dźwigni

  • Wkład: 100 USDT
  • Dźwignia: x20
  • Pozycja: Long (długa – na wzrosty)

📈 Kiedy i ile zarabiasz?

Grając tzw. longa, czyli otwierając pozycję długą zarabiasz na wzrostach. Załóżmy, że cena kryptowaluty urosła o 10%. Ile zyskasz?

Lewar x20 oznacza, że przy początkowym wkładzie 100 USD – będziesz dysponował 2000 USD (100 x 20). Jeśli rynek urósł 10%, to w tym przypadku twój zysk będzie liczony od kwoty 2000 USD, a nie 100 USD. Dlatego – zarobisz 200 USD (10% z 2000 USD). Normalnie (bez dźwigni) byłaby to kwota 10 USD.

📉 Kiedy i ile tracisz?

Jeśli grasz na wzrosty, a rynek spada, to dźwignia potęguje twoje straty. W przypadku lewaru x20 przy pozycji za 100 USD każdy spadek o 1% = 20% minus. Co to oznacza? To że jeśli rynek spadnie o 5% – ty tracisz 100%.

  • Pozycja long (długa) – zyskujesz, jeśli cena rośnia, a tracisz, gdy spada.
  • Pozycja short (krótka) – zyskujesz, jeśli cena spada, a tracisz, gdy rośnie.

Na co zwrócić uwagę grając na dźwigni?

Trading na dźwigni to najwyższy stopień zaawansowania giełdowego. Jeśli decydujesz się na grę z lewarem, to musisz wiedzieć, jak przygotować zlecenia, a także kiedy je uruchomić. Odpowiednie parametry i timing są kluczem do wygranej.

Cross margin vs izolowany

Co to oznacza? W parametrach zlecenia na pewno trafisz na pole „cross margin” lub „izolowany”. To terminy odnoszące się do zabezpieczenia twojej pozycji gotówkowej. Cross margin powoduje, że w grze masz wszystkie środki zgromadzone na saldzie futures, co bywa ryzykowne, jeśli nie zabezpieczysz pozycji poprzez stop loss. Wówczas możesz tracić wraz z niesprzyjającymi okolicznościami. Dlatego lepiej wybierać izolowany, co oznacza, że do gry używasz tylko odpowiednio wytyczonych środków.

🗨️ Komentarz:

Bezpieczniej jest ryzykować z góry ustaloną kwotą niż całym saldem. Zdecydowanie łatwiej to kontrolować. Zwłaszcza, jeśli jesteś początkującym traderem – wybieraj „izolowany”, jako zabezpieczenie pozycji.

Stop loss/take profit

To parametry, dzięki którym ustawisz automatyczne zlecenia zamknięcia pozycji (w razie straty) lub odebrania wygranej.

  • Stop loss – wskazujesz poziom cenowy, którego osiągnięcie ma zaprzestać dalszej twojej straty. Gdy rynek osiągnie taką wycenę, to broker zamknie twoją pozycję.
  • Take profit – określasz cenę aktywa, kiedy to bierzesz wygenerowany zysk.

🗨️ Komentarz:

Nie ma nieomylnych traderów i często jest tak, że analiza zawodzi, a rynek idzie nie po twojej myśli. Dlatego warto wyznaczać progi cenowe, w których aktywujesz stop loss, co z automatu zamknie twoją pozycję. Take profit, to również istotne zlecenie, ponieważ może dojść do błyskawicznego ruchu cenowego i szybkiego podbicia, które po chwili zostanie zgaszone. Dzięki take profit – twoje zlecenie zostanie rozliczone, bez względu na twoją obecność na rynku.

Analiza techniczna

Trading bez znajomości analizy technicznej to szybka droga do bankructwa. Jeśli chcesz korzystać z dźwigni na rynku kryptowalut, to musisz doskonale czytać opory cenowe, jak i wsparcia. Ba, powinieneś doskonale orientować się w trendach i wskaźnikach technicznych. Bez tego będziesz chodził po omacku, co nie będzie dobre dla twojego portfela.

🗨️ Komentarz:

Warren Buffet powiedział: ryzyko bierze się z niewiedzy, co robisz. Analiza techniczna na podstawie przeszłości pozwala zaglądać w przyszłość. Oczywiście nie zawsze jest ona skuteczna, ale warto podejmować decyzję w oparciu o racjonalne przesłanki, a nie grać na nos. To pomoże ustalić poziomy cenowe, w których warto zagrać na wzrosty lub spadki.

Co powinieneś wiedzieć o handlu dźwignią na rynku krypto?

✅ Najpopularniejsze giełdy do gry na dźwigni to Binance, Bybit i Kucoin

✅ Maksymalny lewar wynosi x125

✅ Ze względu na duże wahania cenowe warto ustawić przy zleceniu stop loss i take profit

✅ Korzystając z kontraktów futures (perpetual) w dowolnym momencie możesz zamknąć pozycje

✅ Dźwignia potęguje wygrane, ale też generuje większe straty

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.