Binance launchpool

Launchpool na giełdzie Binance to jedna z opcji pasywnego zarabiania na posiadanych kryptowalutach. Dzięki delegowaniu tokenów – możesz wziąć udział w dystrybucji nowych kryptowalut. Na czym to dokładnie polega?

Co to jest launchpool?

💡Launchpool na Binance to inaczej farming tokenów, czyli dostarczanie płynności na giełdzie. W tym przypadku na określony czas oddajesz swoje kryptowaluty w celu pozyskania nowych coinów. Launchpool pozwala ci na pozyskanie nowych tokenów z projektu, który dopiero co będzie miał swoją premierę. Dzięki temu – możesz być o krok przed resztą inwestorów.

Główna funkcja launchpoola jest taka: oddane (pożyczone) kryptowaluty „pracują” na dodatkowe środki. Ile możesz zyskać? To zależy od wartości launchpoola, czyli liczby użytkowników, a także ilości dystrybuowanych tokenów.

Jeśli chcesz brać udział w launchpoolu na Binance, to powinieneś posiadać:

  • BNB – Binance coin (giełdowy token)
  • Stablecoiny: FDUSD lub TUSD

Z reguły to wyżej wymienione kryptowaluty pozwalają na farming nowych tokenów z puli launchpool.

🗨️ Opinia eksperta:

W inwestowaniu chodzi o to, by robić pieniądz z pieniądza. Jeśli posiadasz środki na giełdzie Binance, masz ekspozycję na BNB lub inny token kwalifikowany do launchpool, to dlaczego nie skorzystać z tej opcji? Nie ma tu dużego ryzyka (poza takim, że nigdy nie powinieneś przetrzymywać zbyt dużej ilości krypto u brokera). Launchpoole działają w intuicyjny sposób – nie musisz zamrażać aktywów na zbyt długi czas, a to, ile wrzucisz do puli zależy tylko od ciebie. Pomyśl – być może warto za pośrednictwem tego narzędzia zyskać dodatkowe kryptowaluty.

Tłumacząc najprościej: w launchpool wrzucasz do puli tokeny, by później je odzyskać, a dodatkowo otrzymać nowe coiny.

Zalety

✔️ Dodatkowe zyski od zgromadzonych kryptowalut

✔️ Możliwość uzyskania darmowych tokenów z nowego projektu

Wady

Konieczność posiadania BNB lub stablecoina FDUSD

❌ Zwykle pełny launchpool trwa przez 30 dni

Launchpool: farming tokenów na Binance

Giełda Binance launchpool w obecnej formie wprowadziła w 2020 roku, kiedy to rozkwitł świat zdecentralizowanych finansów DeFi. Do tej pory w ramach tej funkcji można było pozyskać ponad 40 kryptowalut. Na farmingu w Binance znajdowały się projekty, które później odniosły wielki sukces np. Sei Network czy SUI – to projekty, które znalazły się w TOP 100 wg kapitalizacji.

📈 Wykres SEI Network:

sei network wykres

Przykład SEI pokazuje, że w ciągu kilku miesięcy po launchpoolu można było znacząco zwiększyć posiadany kapitał.

👉 Tokeny, które zostały przyznane w ramach launchpool na Binance:

  • SEI
  • SUI
  • BEAM
  • KLAY
  • MANTA
  • Pendle
  • ALT
  • XAI

Jak wziąć udział w Binance launchpool?

  1. Otwórz konto w Binance
  2. Kup BNB lub stablecoina FDUSD (najczęściej te tokeny pozwalają na udział w launchpool)
  3. Jeśli pojawi się nowy launchpool, to stakuj dostępne kryptowaluty w ramach projektu
  4. Odbierz nowe tokeny, które będą ci przysługiwać po zakończeniu launchpool

Na dedykowanej stronie odnośnie launchpoola znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące projektu. Tam również będziesz mógł uruchomić kwalifikowany staking do nagród. Co oznaczają poszczególne parametry?

  • Łączne nagrody – ile tokenów zostało oddanych pomiędzy uczestników launchpoola
  • Okres farmingu – przez jaki czas można stakować kryptowaluty
  • Pula FDUSD/BNB – jaki jest podział puli pomiędzy stakujących wybrane kryptowaluty
  • APY – procentowy zysk w skali roku
io lanchpool

🔎 Co ważne:

Nagrody w formie tokenów przyznawane są codziennie, co oznacza, że każdego dnia możesz je pozyskiwać na swoje saldo (lub potwierdzić wszystkie na koniec farmingu). Jeśli launchpool trwa przez 30 dni, to wcale nie musisz na taki okres zamrażać swoich aktywów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z udziału w launchpool i odebrać należną ci nagrodę (zgodnie z okresem stakingu).

Pamiętaj jednak o tym, że listing kryptowaluty, którą pozyskujesz w ramach launchpoolu odbywa się po zakończonym farmingu. Co to oznacza? To że np. jeśli pierwszego dnia odbierzesz tokeny, ale launchpool będzie trwał przez kolejne 29 dni – to i tak będziesz mógł je sprzedać dopiero po zakończeniu tego okresu. Decyzja, kiedy sprzedać wygenerowane tokeny – należy do ciebie. Wcale nie musisz robić tego zaraz na początku listingu, bo z czasem wartość twoich kryptowalut może nabrać na wartości. 

📈 Poniżej przedstawiamy wycenę tokena Pendle, który również był oferowany w ramach launchpool:

pendle wykres

Widać, że po debiucie jego cena znacząco spadła, by następnie ruszyć ku górze.

Czy to się opłaca?

Jak pokazuje historia średnio w launchpoolu na Binance udział bierze 110 tysięcy użytkowników. Zasada jest prosta: im więce zainwestujesz w staking kryptowalut, tym więcej tokenów otrzymasz. Co więcej, czas farmingu również ma znaczenie – najlepiej być w launchpoolu od początku do końca, bo wtedy dostaniesz nagrodę za maksymalny okres.

Jeśli chodzi o zyskowność farmingu, to wiele zależy od sytuacji na rynku. Gdy jesteśmy w hossie, to duża szansa, że każdy nowy projekt na Binance zaliczy rajd. W bessie przetrwać mogą tylko najlepsze assety. To, kiedy sprzedaż dany token zależy od twojej decyzji i predykcji. Możesz od razu z niego wyjść lub trzymać na dłuższy termin. 

📈 Przykład kryptowaluty BEAM pokazuje, że szybka sprzedaż nie była najlepszym rozwiązaniem:

beam wykres

Tak jak czasem warto zatrzymać dany token, tak zdarzają się przypadki, że lepiej go wcześniej zrzucić. Dowód? Launchpool kryptowaluty Voxel. W ciągu dwóch lat cena tokena spadła o 95%:

voxel wykres

Co powinieneś wiedzieć o launchpool na Binance?

✅ To szansa na zdobycie nowych kryptowalut

✅ Aby brać udział w launchpool Binance powinieneś posiadać tokeny BNB

✅ Po zakończeniu launchpool – odzyskujesz stakowane kryptowaluty

✅ Z udziału w launchpool możesz w każdym momencie zrezygnować

✅ Dzięki tej funkcji można było ostatnio otrzymać SEI, SUI, Manta czy Pendle

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.