Ryzyko kontrahenta

Ryzyko kontrahenta (counterparty risk) to ryzyko, że druga strona transakcji finansowej nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, co może prowadzić do strat dla pierwszej strony. Ryzyko kontrahenta występuje w różnych typach transakcji, w tym w instrumentach pochodnych, pożyczkach, obligacjach i kontraktach swap. Inwestorzy i instytucje finansowe mogą stosować różne środki zarządzania ryzykiem kontrahenta, takie jak ocena zdolności kredytowej kontrahenta lub wykorzystanie zabezpieczeń.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.